Chtějí ale garanci ministra, že jim stoupnou platy spolu s kompetencemi příští rok.
Pokud se naleznou dodatečné zdroje už letos, měly by jít na platy sester a dalších nelékařů. Sestry se také chtějí aktivně podílet na přípravě zdravotnických reforem, uvádí se v prohlášení, jež poskytla ČTK Jurásková.
„ČAS trvá na splnění příslibu ministra nelékařům, který se týká v případě nalezení finančních zdrojů úpravy platů všech zdravotníků. Nelékaři se chovali a chovají velmi zodpovědně, nejsou tedy slyšet. Bylo by velmi nešťastné, aby za svůj zodpovědný postoj byli potrestáni,“ uvedla šéfka 15.000 sester sdružených v ČAS.
V ČR je zhruba 80.000 sester, část z nich se na Facebooku postavila za lékaře a jejich požadavek, aby celé dvě miliardy dostali lékaři. Stejně se vyjádřil také Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Podle šéfa lékařských odborů Martina Engela se k akci Děkujeme, odcházíme sestry nepřipojily, a tak musejí počkat se zvýšením platů až na reformu.
Podle dnešního prohlášení podporuje ČAS úpravy platových tarifů z vnitřních zdrojů systému s tím, že bude analogicky jako u lékařů zajištěn růst mezd i ostatním zdravotnickým pracovníkům.
Premiér Petr Nečas (ODS) opakovaně říkal, že peníze navíc mají jít všem zdravotníkům, vedle lékařů tedy i sestrám a dalším nelékařům. Ministr Leoš Heger (TOP 09) v navrženém memorandu s lékařskými odbory a komorou vyjednal, že téměř celá částka půjde na platy lékařů. Pro sestry by zbylo zhruba 100 milionů korun, záleží prý na ředitelích nemocnic, zda je rozdělí sestrám, případně k nim přidají ještě peníze ze zdrojů nemocnice.
ČAS podle Juráskové chce dál jednat s Hegerem o svých požadavcích. „Klíčové je, aby reformní kroky byly nastaveny tak, že přinesou dlouhodobý efekt a stabilitu jak pro pacienty, tak pro zdravotníky. ČAS se chce vyvarovat jakýchkoli krátkodobých řešení a nátlakových akcí, které mohou ve svém důsledku celý systém destabilizovat,“ uvedla.
S přípravou reformy souvisí posílení primární péče, domácí péče a zdravotně-sociální péče. „Tomu musí odpovídat odpovědnost všeobecných sester, ale i jejich plat,“ zdůraznila Jurásková.
ČAS souhlasí s omezením vstupu nových technologií, podporuje protikorupční opatření, chce spolupracovat na normách o vzdělávání nelékařů a přípravě vyhlášek o personálním, technickém a věcném vybavení nemocnic, na přípravě standardů péče a sazebníku výkonů, podle něhož platí zdravotní pojišťovny za péči. ČAS požaduje zvýšení ceny práce nelékařů a rozšíření výkonů, za něž pojišťovny nelékaře platí.
ČAS nabízí spolupráci při rušení deseti procent akutních nemocničních lůžek a jejich přeměně na lůžka následné či zdravotně sociální péče. Vyhláška pro příští rok by měla finančně zohlednit přesun pacientů z lůžkové do domácí péče, tedy navýšit platby za ni, uvádí se v prohlášení.