Sever Moravy je baštou privátních nemocnic

4. 4. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Majitelé Vítkovické nemocnice blahoslavené Marie Antoníny v Ostravě, největší privátní nemocnice u nás, a skupina Euromednet, která je svázána s vlastníky Třineckých železáren a kontroluje deset zdravotnických zařízení, začali jednat o propojení...


Na Ostravsku a Třinecku vyrostly dvě vlivné skupiny soukromých vlastníků, které kapitálově ovládly část zdravotnických zařízení od Šumperka po Valašské Meziříčí.

Majitelé Vítkovické nemocnice blahoslavené Marie Antoníny v Ostravě, největší privátní nemocnice u nás, a skupina Euromednet, která je svázána s vlastníky Třineckých železáren a kontroluje deset zdravotnických zařízení, začali jednat o propojení.

Euromednet už koupil 33 procent akcií Vítkovické nemocnice a nevylučuje, že si dokoupí další balík. Pokud to udělá, bude sever Moravy centrem nejsilnější privátní sítě nemocnic v ČR a získá nemalý vliv na celou koncepci zdravotní politiky v regionu střední a severní Moravy a nejen tam.

Obrat nemocnic vítkovické a třinecké skupiny v součtu podle loňských dostupných čísel převyšuje 2,7 miliardy korun. Euromednet uvádí, že jeho zdravotnická zařízení mají příjmy přes 2,1 miliardy korun.

Vítkovická nemocnice, s níž je personálně svázána také Nemocnice Bruntál, odhaduje předběžně loňský obrat obou svých zařízení na asi 600 milionů korun.

Zařízení v síti třineckých vlastníků disponují více než 1300 lůžky, vítkovičtí majitelé jich mají dalších zhruba 600. Lékařů, sester a dalších zdravotníků pracuje pro Třinec okolo 2500, Vítkovická nemocnice zaměstnává 900 lidí a v Bruntále má tým o 340 lidech.

Zázemím, tržbami a počtem lůžek je třinecká síť v součtu srovnatelná například s pražskou Nemocnicí Na Homolce. Ta uvádí, že má roční obrat asi dvě miliardy a zaměstnává okolo 1600 lidí.

Vítkovická nemocnice a bruntálská akvizice jejích vlastníků jsou kapacitně, personálně a tržbami přibližně polovinou Fakultní nemocnice Na Bulovce, která prezentuje roční výnosy okolo 1,3 miliardy korun, asi 1200 lůžek a přes 1800 zaměstnanců.

V Moravskoslezském kraji je vedle těchto privátních kapacit ještě dalších devět krajských nemocnic a tři specializované léčebné ústavy, mimo to jsou v některých městech nemocnice dotované z komunálních rozpočtů, což je třeba případ Bohumína či ostravské Městské nemocnice s poliklinikou.

„Skupina komunikuje i s některými těmito institucemi. Například s Nemocnicí Bohumín, kde spolupracuje úzce také s městem,“ řekl šéf představenstva společnosti Euromednet Marek Potysz.

Před necelými šesti týdny si třinečtí akcionáři přikoupili například malou městskou nemocnici v Rýmařově na Jesenicku.

Předseda představenstva Vítkovické nemocnice blahoslavené Marie Antoníny Jiří Močkoř připouští, že v hledáčku akcionářů byla před časem třeba krajská nemocnice ve Frýdku-Místku.

„Projekt stále existuje, ale momentálně máme jinou prioritu. Privatizace krajských nemocnic zatím není nastartována, proto se soustředíme na dobudování a akreditaci vlastního angiologického centra za více než 150 milionů korun, které by mohlo být ojedinělým špičkovým pracovištěm pro léčbu závažných chorob srdce, mozku a cév. O dalším podobném centru se uvažuje pouze ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze,“ vysvětlil.

Právě velké investice, které si Vítkovická nemocnice v Ostravě naplánovala, by mohly být spouštěčem pro kapitálové splynutí privátních vlastnických skupin na severu Moravy.

Jen na přístrojové vybavení bude nemocnice potřebovat částku sahající až k hranici 30 procent jejího loňského 450milionového obratu.

Základní kapitál zdravotnického zařízení má v tuto chvíli hodnotu 101 milionů korun. Pokud by tedy nemocnice chtěla financovat Angiologické centrum z bankovních úvěrů, musela by teoreticky připustit nezdravý podíl úvěrů na základním kapitálu. To ale hlavní majitelé, kterými jsou tři fyzické osoby, nechtějí.

„Je pravda, že jsme před časem zahájili jednání se dvěma skupinami potenciálních soukromých investorů, kteří by byli schopni zásadním způsobem vstoupit do dosavadní struktury akcionářů.

Jedním z nich je náš třetinový akcionář Euromednet,“ řekl Močkoř. Dalšího vyjednávajícího investora neupřesnil, podle neoficiálních informací ale jde o finanční skupinu se zájmy v Čechách a na Slovensku.

Euromednet, jehož jediným akcionářem je třinecká Nemocnice Podlesí, se podle svého předsedy představenstva Potysze o ostravské kolegy zajímá od poloviny loňského roku a 33procentní podíl si koupil mimo jiné proto, aby měl informace o ekonomické kondici Vítkovické nemocnice.

Ta je nyní, stejně jako většina nemocnic z třinecké skupiny, v zisku, ačkoli loňský hospodářský výsledek ještě není auditovaný a může sklouznout do ztráty kvůli odkoupení ztrátové Nemocnice Bruntál.

Provozně ale bude ostravské zařízení nejspíš v zisku, protože už v roce 2003 dosáhlo při tržbách 427,7 milionu profitu v hodnotě 16,7 milionu korun. Loňské tržby mají být podle předběžných údajů o pět procent vyšší.

„Naše strategie je provázat nemocnice, které dosáhnou špičkové úrovně a současně se vzájemně doplňují. K léčbě srdce v Podlesí logicky postupně přibyla například onkologie v Novém Jičíně nebo léčba zažívacího traktu v Ostravě-jih. Mimo Moravu takové ambice nemáme,“ uvedl Potysz.

Pohled privátních nemocnic ze severu Moravy na různé plány Ministerstva zdravotnictví je zdravě kritický. „Naučili jsme se žít bez koncepce reformy zdravotnictví, a fakticky tak děláme reformu zezdola sami,“ shrnul Potysz.

Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?