S jeho použitím se setkáváme také v ambulancích při ošetření ran po drobných výkonech a při suturách poranění, ve vybraných případech (například resutury) i na chirurgických odděleních. Někdy lze užít namísto klasických stehů svorky, eventuálně lepidla.
Základní požadavky na šicí materiál
Musí umožňovat pohodlné zakládání a uzlení stehů, vlákno nesmí klouzat, zadrhávat nebo ulpívat na okolí, musí mít vhodnou poddajnost a tažnost. Nesmí se kroutit (bez tvarové paměti), příliš nasávat a vést tekutiny (v opačném případě napomáhá šíření infekce). Nutná je dostatečná pevnost vlákna i založeného uzlu, minimální traumatizace tkání, malá biologická reakce okolí a dobrá vstřebatelnost nebo odstranitelnost stehu (vstřebatelný/nevstřebatelný materiál).
Vlákna se mají vhojit s minimální reakcí, ale protože jsou cizím tělesem v organismu, jejich množství a síla má být co nejmenší. Každý chirurg se snaží, aby sutura byla jednoduchá, bezpečná, s minimálním počtem komplikací, levná a rychlá.
Základní dělení materiálu v praxi:
* podle tloušťky vlákna a jeho struktury, * podle toho, zda je vstřebatelný nebo nevstřebatelný.
Šicí materiál se navléká do šicích jehel (traumatický) s různým průřezem, tvarem, tloušťkou, velikostí a zakřivením, s různým typem ouška a hrotu. Jehly se fixují v jehelcích. Jsou označovány písmeny a čísly.
Jehly:
* kožní: mírně zahnutá, trojúhelníkový průřez, řezací, * řezací: tvar půlkruhu, trojúhelníkový průřez -fascie, svaly, hlubší vrstvy, * střevní: tvar půlkruhu, neřezací, kruhového průřezu, * parenchymatózní: obdobná, neřezací, kruhového průřezu, většího průměru.
Příklady stehů:
Kožní: uzlový, návratný Allgöwerův, návratný Donatiho. Pokračující stehy: nitrokožní, provlékaný, žíněnkový. GIT stehy: jednořadý (všemi vrstvami), dvouřadý, zanořující (vnitřní zabírá všechny vrstvy, zevní jen serózu a svalovinu).
Speciální znalosti, techniku a druh materiálu vyžaduje především šití cév, nervů, šlach, GIT a parenchymatózních orgánů. Také technika uzlení může být různá a vyžaduje pečlivý praktický nácvik. Důležité je, aby uzly dobře držely.
Kovové svorky
Při šití trávicího ústrojí se prosazuje šití kovovými svorkami mechanickými šicími přístroji (staplery). Jsou používány již dlouhou dobu (zavedeny v roce 1924). Princip použití je obdobný jako u sešívačky papíru se svorkami. Použití staplerů je variantou ručního šití. Výhodou je menší množství komplikací, nevýhodou vyšší finanční náklady. Staplery dělíme na kovové, které lze resterilizovat, a na jednorázové.
Příklad použití stapleru:
* založení dvouřadého svorkovacího stehu, například uzávěr bronchiálního pahýlu, snesení divertiklu, * založení dvouřadého svorkovacího stehu a protnutí orgánu, například zašití plicního segmentu, úseku střeva, * založení enteroenteroanastomózy, založení koncové, cirkulární anastomózy -například ezofagojejunostomie po gastrektomii, nízká resekce konečníku se zachováním kontinence.
Předpokladem použití staplerů je zvládnutí příslušné ruční techniky, preparace je u obou způsobů šití stejná. Volba šicího vlákna, jehly a technika šití záleží na vlastnostech materiálu, na druhu a účelu použití (podle tkáně, orgánu). Dnes je dávána přednost atraumatickým stehům, které mají velký výběr jehel. Více se prosazují syntetické vstřebatelné materiály a v konkrétních případech absolutně nevstřebatelná vlákna. Materiál je od výrobců dodáván ve sterilních baleních, k dispozici je velké množství kvalitního šicího materiálu od různých firem. Výběr je často dán zkušenostmi a zvyklostmi operatéra.
Zásady chirurgického šití:
* okraje rány nehmoždit pinzetou, * vpich i výpich vést v malé vzdálenosti od okraje rány a ve stejné hloubce protilehlých stran, * tkáň sbližovat bez napětí, * okraje rány musejí být dobře prokrveny, uzly zakládat na lépe prokrveném okraji rány, * nezanechávat dutiny a kapsy, * u rány nespolehlivého vzhledu se nenutit do primárního stehu.
SOUHRN
Text shrnuje zkušenosti z oblasti šicích materiálů a zdůrazňuje zásady kvalitního chirurgického šití. V neposlední řadě řeší i základní požadavky kladené na moderní šicí materiály.
SUMMARY
The article reviews suturing materials and stresses requirements for high quality surgical suturing. Basic requirements on modern suturing materials are listed as well.