Šíření viru zika v části zemí Latinské Ameriky slábne

4. 4. 2016 8:04
přidejte názor
Autor: Redakce
Šíření viru zika v části zemí Latinské Ameriky v posledních týdnech slábne. Výrazně nižší počet nových případů hlásí například Kolumbie, která je druhou nejvíce zasaženou zemí. S odvoláním na místní úřady a Panamerickou zdravotnickou organizaci to napsal list The Washington Post.


V Brazílii, kde byl registrován vůbec největší počet nakažených, se podle epidemiologů intenzita šíření viru zásadně nemění.

Podle kolumbijského ministerstva zdravotnictví registrovali lékaři v zemi v posledních březnových týdnech okolo 3000 nových případů týdně, zatímco na začátku února, kdy šíření viru patrně vrcholilo, šlo o 6000 případů každý týden. Kolumbie celkem eviduje téměř 60.000 nakažených.

Na desetinu z únorového počtu klesl koncem března úhrn nových případů v Salvadoru, kde jich místo tisícovky hlásí stovku týdně. Podobně pozitivní vývoj zaznamenaly rovněž úřady v sousedním Hondurasu.

„Domníváme se, že v některých zemích, například v Kolumbii, je již virus za vrcholem svého šíření, to však pokračuje a je možné, že nastane druhá vlna,“ varoval před předčasným optimismem šéf epidemiologické sekce v Panamerické zdravotnické organizaci Sylvain Aldighieri. Šíření bude podle něho vrcholit zvláště v karibských zemích.

Virus zika přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti vyskytující se především v latinskoamerických a karibských zemích. Může se však přenášet také pohlavním stykem. Rozšířil se téměř výhradně v latinskoamerickém a karibském regionu, kde lékaři diagnostikovali již okolo 200.000 případů. Ojedinělá onemocnění se objevila i v Evropě či Asii.

Většina nakažených necítí téměř žádné příznaky a nevyhledá lékaře, proto jsou počty udávaných případů velmi orientační. U jiných lidí se zika projeví podobně jako chřipka. Její největší nebezpečí spočívá v tom, že s vysokou pravděpodobností způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která u novorozenců předčasně ukončuje růst mozku.

Vědci doufají, že příznivý trend povede k výrazně mírnějším dopadům viru, než se při začátku jeho šíření obávali. Optimismus však brzdí především údaje z Brazílie, která je s více než 70.000 případy na čele žebříčku a nově nakažených tam přibývá stále podobným tempem.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?