Nemocnice si je přehazují jako horký brambor, lékaři je posílají od čerta k ďáblu. Jak připomněl i včerejší Den roztroušené sklerózy, pacientů s touto nemocí u nás žije kolem osmnácti tisíc.
Podle lékaře a europoslance Milana Cabrnocha (ODS) se jich ovšem jen třetina dočkala včasné léčby. Desítky lidí přitom čekají i teď – a to přesto, že každý den bez terapie pro ně znamená být o krok blíž k doživotní invaliditě.
„Mám zkušenosti s mladými, kterým byla nemoc zjištěna, a přesto nejsou adekvátně léčeni. Slečna R. mi vylíčila, jak ji s léčbou odmítají navzdory tomu, že nedávno prodělala další ataku. Bojí se, co s ní bude dál. A takových alarmujících případů je mnoho,“ varuje Milan Cabrnoch. Kamenem úrazu bývají úhrady pojišťoven.
Pokud nemocný dostane včas – to znamená do několika měsíců – biologickou léčbu, je v 56 procentech případů schopen dále pracovat na plný úvazek. Oproti tomu čtyři pětiny všech, kdo se neléčili, jsou po deseti letech plně invalidní. Od příštího roku by se však situace měla zásadně zlepšit.
Vyhláška ministerstva zdravotnictví totiž stanoví, že nově diagnostikovaní pacienti musí léčbu dostat do čtyř týdnů.
„Pokud se tak nestane, měli by se hned obrátit na pojišťovnu. V ČR jsou volné kapacity v některých zařízeních a center je dostatek. Nemohou se ale všichni léčit ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Lékaři také musí z biologické léčby vyřadit ty, u nichž už bohužel nemá smysl,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Právě ve VFN přitom ročně přibývá nejvíc pacientů.
Světlejší budoucnost pro nemocné by mohla znamenat i legalizace konopí pro léčebné účely, kterou před dvěma týdny poslali poslanci do druhého čtení. Pokud zákon projde, usnadní to život hlavně těm pacientům, kterým již biologická léčba nepomůže. Konopí totiž dokáže ulevit od křečí a dalších bolestí.