Trochu jistější „zadní kolečka“ bude mít Královéhradecký kraj.
Obyvatelé kraje se už nemusejí bát, že nebude na krytí škod po živelních pohromách. Situace je lepší. Přesně o sedmdesát milionů.
Krajští ekonomové je „vyšťourali“ při kontrole rozpočtu na rok 2009. „Po revizi bylo k dispozici 290 milionů korun. Z toho ale bude třeba poskytnout 50 milionů sociálním službám, kterým ministerstvo práce a sociálních věcí letos nesmyslně pokrátilo dotace. Dalších 120 milionů korun bylo nutno přidat jinde, například je potřeba koupit sanitky. Zbytek peněz ponecháváme jako rezervu pro mimořádná vydání,“ uvedl hejtman Lubomír Franc.
Miliony sem a tam
Na otázku, kdeže se tolik peněz najednou našlo a zda nebyly například pokráceny platy úředníkům, náměstek hejtmana Josef Táborský trochu neurčitě odpověděl: „Mandatorní výdaje jsme nesnižovali. Pouze provozní náklady, například pořizování automobilů.“
Třebaže kraj vloni trochu ušetřil, na velké rozhazování to není. Bezednou dírou se zdá být zdravotnictví. Nemocnice v Náchodě je v asi stomilionové ztrátě, rychnovská nemocnice ve dvacetimilionové. „Oddlužení zařízení bude svázáno s optimalizací činnosti. Poskytovat peníze bez nutných změn by nebylo efektivní,“ nastiňoval zpřísnění režimů náměstek hejtmana Táborský.
Na audity a kontroly hospodaření mohou čekat i příspěvkové organizace a akciovky, v nichž má kraj většinový podíl.
Bude vůbec na platy?
Kraj chce sice domovům důchodců a ústavům sociální péče věnovat 50 milionů na překlenutí nejhoršího, ani pak ale nebudou mít vyhráno.
„Pokud ministerstvo nenavýší finance a nepošle je včas, hrozí sociálním zařízením v kraji, že nebudou mít včas na úhrady faktur a platů pro své zaměstnance,“ obává se radní Miroslav Uchytil.
Panující ekonomické krizi chce kraj čelit půlmiliardovým úvěrem. „Z toho je určeno 200 milionů na krajské investice, zbylých 300 milionů na předfinancování a spoluúčast na projektech z Unie,“ uvedl Josef Táborský.
Zuzana Plocková, Regionální deník