Slováci si už placení u lékařů vyzkoušeli

19. 4. 2007 8:23
přidejte názor
Autor: Redakce
V době, kdy se v České republice hovoří o zavedení poplatků ve zdravotnictví, Slováci už mají tuto zkušenost za sebou. Experiment Dzurindova pravicového kabinetu nová vláda premiéra Roberta Fica zrušila loni v září, dva měsíce po svém nástupu...


Poplatky 20 slovenských korun za návštěvu lékaře a za každý recept, 50 za každý den hospitalizace zavedla minulá vláda v roce 2002. Levicová opozice to tehdy ostře kritizovala a slíbila, že pokud se dostane k moci, poplatky okamžitě zruší.

Po loňských předčasných parlamentních volbách nová vládní koalice v čele se stranou Smer - soc. dem. prosadila zrušení poplatků za návštěvu u lékaře a za hospitalizaci. Za recept se místo 20 platí jen pět korun. Zůstal poplatek 60 Sk za návštěvu pohotovosti a při převozu sanitkou se platí nadále 2 koruny za kilometr.

Na období, kdy se chodilo k lékaři a do lékárny s připravenou dvacetikorunou, už Slováci jen vzpomínají. „Pro mne jako důchodkyni to bylo velmi nepříjemné. Když jsem absolvovala několik vyšetření za týden, vybrala si léky v lékárně, cítila jsem, že mi peníze v rozpočtu chybějí. Teď je to především pro starší lidi mnohem lepší,“ říká Kamila Švíková z Bratislavy.

Podnikatel Roman Brtva si naopak myslí, že poplatky měly být zachovány. „Myslím, že lékařům i nemocnicím budou ty peníze časem chybět,“ říká.

„Už léta mám pacienty, kteří přijdou do ordinace i několikrát týdně. Popovídají si s lidmi, postěžují si lékaři na bolístky a pak spokojeně odcházejí domů,“ říká praktická lékařka z Bratislavy a dodává, že když vybírala poplatky, chodili, jen když opravdu něco potřebovali. „Po zrušení poplatků tady zase mám několikrát týdně stejné tváře,“ stěžuje si.

Minulý týden ministr zdravotnictví Ivan Valentovič ve Slovenské televizi nevyloučil, že některé položky budou vypuštěny z veřejného zdravotního pojištění a budou přesunuty do doplňkového pojištění.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?