Napsal to portál sme.sk, podle něhož však slovenští zdravotníci nejsou jednotní a chybí jim ochota stávkovat a dávat výpovědi.
Platy zdravotnického personálu na Slovensku už nyní zaostávají za Českem, kde na 3800 lékařů v rámci akce Děkujeme, odcházíme podalo ke konci loňského roku výpovědi a odmítlo je stáhnout, dokud jim vláda výrazně nepřidá.
Protestní akci ukončili minulý týden poté, co získali příslib zvýšení mezd. Na Slovensku kvůli nedostatku peněz ve zdravotnictví naopak zdravotní pojišťovny ani nemocnice zvýšení platů zdravotnického personálu neplánují, a to ani o inflaci.
„Snaha odborového svazu zjistit nálady členské základny je bezprostředně spojená s problematikou, která vznikla při kolektivním vyjednávaní o zvýšení mezd zdravotníků,“ řekl místopředseda svazu Andrej Kučinský. Dodal, že svaz uvažuje spíše o protestních shromážděních než o stávkách nebo hromadném podávání výpovědí.
Stanislav Tichý z odborového svazu nicméně uvedl, že ze 150 zaměstnanců domova důchodců a domova sociálních služeb v Žilině by dalo okamžitou výpověď 30 až 40 lidí. Následovali by je prý i další zdravotníci na severu Slovenska.
Zdravotní sestra tam podle Tichého vydělá měsíčně jen 365 eur (asi 8940 korun) čistého, což je méně než průměrná mzda v zemi. V jiných regionech je podle sme.sk ochota pracovníků hrozit výpověďmi kvůli nízkým platům ale mnohem nižší.
Vyšší platy po vzoru českých kolegů požadují také mladí lékaři v Maďarsku. Chtějí, aby vláda do dubna představila konkrétní opatření, která zlepší jejich životní podmínky.