Pojišťovny bez zisku? Pojištěnci státu bez možnosti výběru? Politická průchodnost je nejistá.
I takové jsou představy předsedy slovenské vlády Roberta Fica (Směr) o reformě zdravotnické reformy exministra Rudolfa Zajace.
Ministerstvo zdravotnictví, v jehož čele stojí Ivan Valentovič, potvrzuje, že je to jedna z variant, o níž uvažuje. Tomáš Szalay z Health Policy Institute přitom varuje: „Nic z avizovaných změn nebude mít přímý vliv na zlepšení situace ve zdravotnictví, protože neřeší příčiny problémů.“ Za klíčovou považuje restrukturalizaci nemocnic, kterou Ficova vláda zastavila.
Nejistá podpora
Politická průchodnost avizovaných změn zůstává nejistá. „Bude třeba to prodiskutovat,“ říká předseda ĽS-HZDS Milan Urbáni.
Povinné pojištění státních pojištěnců ve Všeobecné zdravotní pojišťovně nebo Společné zdravotní pojišťovně si představit umí v případě zaměstnanců ozbrojených sil a policie a jejich rodinných příslušníků. „V případě ostatních státních zaměstnanců by to znamenalo zásah do práva svobodně se rozhodnout.“
Naopak poslanec SNS Štefan Zelník navrhuje dokonce existenci jediné zdravotní pojišťovny: „Stát by měl dohlížet na to, aby se peníze vybrané od občanů na zákonné zdravotní pojištění použily na zdravotní péči.“
Stop konkurenci
Opozice je jednoznačně proti povinnému přepojištění státních zaměstnanců nebo zákazu pro pojišťovny vytvářet zisk.
„Vláda se rozhodla násilně přepojistit půl druhého milionu občanů, což ohrožuje svobodný výběr pojišťovny a lékaře,“ upozorňuje předseda parlamentního zdravotnického výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Podle něho jde o cílenou snahu zničit konkurenci. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Silvie Balázsikové to však není pravda.
Zpět před rok 1989?
Soukromé zdravotní pojišťovny se obávají likvidace. „Naruší se soutěž mezi pojišťovnami, přičemž státní pojišťovny dostanou od státu neoprávněnou výhodu,“ tvrdí výkonný ředitel slovenského Sdružení zdravotních pojišťoven Eduard Kováč.
Považuje to rovněž za hrubý zásah do svobodné vůle občanů při výběru pojišťovny a lékaře. Jde podle něho o návrat před rok 1989.
„Přikazovat studentům, státním zaměstnancům, rodičům dětí či důchodcům, kde se mají pojistit je zásah do svobodné volby.“
Naopak pojišťovny se stoprocentní státní účastí nemají s avizovanými změnami problém. „Pojišťovna je připravena postarat se o všechny pojištěnce a zabezpečit jim kvalitní zdravotní péči,“ reaguje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Petra Balážová. Už dnes je podle ní u nich pojištěno přibližně 1,7 milionů pojištěnců státu z téměř tří milionů klientů.
Zisk tvoří všichni
Zákaz zisku považují soukromé zdravotní pojišťovny za další krok k jejich likvidaci. „Zisk tvoří všechny subjekty, které působí ve zdravotnictví, včetně ambulantních lékařů, lékáren nebo dodavatelů léků a zdravotních potřeb,“ tvrdí Kováč.
„Zisk je jen v hlavách socialistů trestným činem, zisk v hlavách normálních lidí je odměnou za dobře vykonanou práci,“ dodává Novotný. Naopak Zelník považuje použití peněz ze zákonného zdravotního pojištění na jiné účely než zdravotní péči pro své pojištěnce za krádež. „Všechny finance používáme na úhradu zdravotní péče pro své klienty,“ říká Balážová.
Rušení lůžek
Ministerstvo zdravotnictví chce v nejbližších týdnech začít s rušením více než 6 tisíc nemocničních lůžek. Většina zřizovatelů nemocnic i odborníků to však odmítá. Údaje, z nichž ministerstvo vychází, jsou prý staré. Podle spoluautora zdravotnické reformy Tomáša Szalaye „chtějí rušit lůžka, která potřebujeme, a vytvářet nepotřebné.“
Mluvčí resortu zdravotnictví Silvia Balázsiková to odmítá. „Nikdo z ministrových předchůdců se za osm roků neodvážil redukovat, nicméně o racionalizaci se mluvilo často.“ Úspora, kterou ministerstvo nespecifikovalo, se má použít na zlepšení zdravotní péče.
Jak se reformovala Zajacova reforma
Rudolf Zajac
Dvacetikorunový poplatek za návštěvu lékaře a padesátikorunový poplatek za jeden den pobytu v nemocnici, poplatek za recept 20 Sk. Tvorba zisku je podle exministra Zajace nevyhnutelnou součástí fungování celého zdravotnického systému. Platila stejná devatenáctiprocentní sazba DPH na všechny výrobky a služby. Transformace nemocnic na akciové společnosti měla proběhnout do prosince 2006. Od ledna 2006 platila možnost exekuovat nemocnice v případě, že se dostanou do červených čísel.
Ivan Valentovič
Poplatky snížil na nulu, vláda je může opětovně zavést dalším nařízením. Poplatek za recept se snížil z 20 na 5 Sk. Zavedl limity. Snížil DPH na léky. Zastavil transformaci nemocnic minimálně na jeden rok, uvažuje se o transformaci státních pojišťoven. Parlament zakázal exekuce nemocnic, Ústavní soud SR však pozastavil účinnost tohoto zákona. Zrušil se katalog výkonů a povinnost vydávat seznam zdravotních výkonů. Uvolnění lékové politiky s sebou nese obavy z poškozování farmaceutických firem a riziko, že výdaje na léky porostou rychleji.
Hospodárske noviny