více peněz by díky nim mělo zbýt také na primární zdravotní péči.
Změny postihnou především zdravotní pojišťovny, které chce ministr přinutit, aby ze zdravotnictví neodčerpávaly peníze ve formě zisku.
Další opatření se budou týkat restrukturalizace lůžkové péče v nemocnicích, kde ministerstvo zdravotnictví eviduje na 6,5 tisíc neefektivně využívaných lůžek.
Resort chce ušetřit také na lécích, jejichž ceny by měly klesnout o 5 až 7 procent. Valentovič upřesnil, že jde o tu část ceny léčiv, již výrobci navzdory výraznému posílení slovenské koruny nezohlednily v nižší ceně.
„Dohoda v podstatě už byla uzavřená, čeká se jen na technickou realizaci,“ uvedl ministr o jednáních s výrobci a distributory léčiv. Finanční přínos navrhovaných opatření odhadl Valntovič na 3 miliardy slovenských korun.
Hrušovský: Jde o zásah do soukromého podnikání
Ohlášené změny ve fungování zdravotnických pojišťoven považuje předseda opozičního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Pavol Hrušovský za vážný ústavní zásah do soukromého podnikání.
Navíc podle něho diskriminují občany, které omezují v jejich svobodné volbě. Dodal, že pokud koalice avizované změny legislativně prosadí, opozice je připravena obrátit se na ústavní soud.
Státní peníze by měly být přednostně použity v institucích, které stát provozuje, myslí si místopředseda parlamentu a ĽS-HZDS Viliam Veteška. Konstatoval, že jeho strana není proti pluralitě ve zdravotním pojištění, ta ale podle něho nesmí omezit přístup ke zdravotní péči.
Podle místopředsedy vlády Dušana Čaploviče (Smer-SD) trh do zdravotnictví nepatří. Osobně je proti tomu, aby zdravotní pojišťovny dosahovaly zisku. Nerozumí ani požadavku lékařských odborů na okamžité zvýšení platů o 30 procent. Uvedl, že takovýto slib jeho strana zdravotníkům před parlamentními volbami nedala a zvyšování platů bude vláda realizovat postupně.
Pravda