Nejrozsáhlejší změny jsou v zákoně o zdravotním pojištění. Ministr zdravotnictví Rudolf Zajac pro přehlednost požádal o přepis zákona – změny se tedy objeví v původním textu, aby se nemusely hledat v novele.
Největší změna se týká asi 180 000 dobrovolně nezaměstnaných, kteří od ledna neplatí zdravotní odvody.
Od září podle výpočtů deníku SME zaplatí 575,- SK měsíčně. Zdravotní pojišťovny zatím oficiálně toto číslo nezveřejnily.
Nižší pojistné budou od září platit konatelé. Zajac změnil vyměřovací základ pro živnostníky, aby ho sladil se sociálním pojištěním.
Nově je vyměřovacím základem základ daně, který není snížený o zdravotní odvody, vydělený číslem 2,14.
Nejdiskutovanější novinkou je zpoplatnění za přednostní vyšetření. Lékař bude moci ve vyhrazených ordinačních hodinách přijímat pacienty, kteří se předem objednali a připlatili si.
Výšku poplatku bude určovat župa. Podle kritiků v oblastech, kde je jen jeden specialista, budou pacienti nuceni platit, neboť jinak se k němu nedostanou.
Zajac tvrdí, že lékaři poplatky za přednostní vyšetření dávno vybírají, ale nikdo je nekontroluje, tak stát určil pravidla. Při 20,- a 50,- korunových poplatcích k zásadním změnám nedošlo.
Zákon však umožnil změnit jejich výšku s přihlédnutím na zdravotní stav, věk nebo jiné důvody „hodné zřetele“.
Nevysvětluje však blíže, kdy se mohou měnit, ani to, že se budou zvyšovat, anebo snižovat. Poslanci ve výborech kritizovali, že paragraf může vést k jisté diskriminaci. Od září budou moci lékárníci vyměnit předepsaný lék za lacinější generikum, jestli bude pacient souhlasit.
Lékárníci tvrdí, že způsob, který poslanci schválili, je neuskutečnitelný a využívat ho takměř nebudou.
Přibyla jim tudíž povinnost oznámit zpět lékaři, jaký náhradní lék vydali, co přinese náklady na pojistné, fax či náklady na internet.
Ministerstvo připraví vyhlášku, v které vyčlení skupiny chorob, kde výměna nebude možná – například u psychiatrických pacientů či těžkých kardiaků.
CO SE OD ZÁŘÍ ZMĚNÍ VE SLOVENSKÉM ZDRAVOTNICTVÍ: |
---|
1. v ambulanci – za přednostní vyšetření bude moci lékař vybírat poplatek, výši poplatku určí župa 2. v nemocnici – zákon určil standardní ubytování v nemocnici jako ubytování v jednom pokoji s třemi a více postelemi. Za lepší nadstandardní podmínky může nemocnice žádat poplatky 3. v lékárně – na žádost pacienta bude moci lékárník vyměnit předepsaný lék za lacinější generikum 4. v pořadnících zdravotní pojišťovny budou vést seznam pacientů, kteří čekají na operace nebo transplantace |
SME