Slovenskému zdravotnictví v následujících letech hrozí nedostatek kvalifikované síly a její stárnutí.
Pokud lékař odchází do zahraničí, potřebuje potvrzení o rovnocennosti vzdělání. Slovenské ministerstvo zdravotnictví jich od vstupu země do Evropské unie vydalo 2300. Za rok přitom na slovenských vysokých školách ukončí studium zhruba 450 mediků.
Akutní nedostatek pracovníků má například klinika anesteziologie a intenzivní medicíny nemocnice v Prešově. Za poslední půlrok tu dalo výpověď a odešlo do zahraničí nebo do nových středisek rychlé zdravotní pomoci sedm lékařů a 12 zdravotních sester.
Většina ostatních nemocnic a ambulantních středisek zatím nedostatek lékařů nepociťuje. Tvrdí, že v praxi se to projeví až za několik let. „V této chvíli nemyslíme na budoucnost,“ řekla náměstkyně ředitele banskobystrické fakultní nemocnice Mária Voleková.
Nejhorší situace je s praktickými lékaři, jichž je na Slovensku přes 20.000 - vše starší ročníky. Podobné je to se zubaři; v zahraničí je zájem hlavně o mladé, uzavírá slovenský list.
Stávka lékařů za vyšší mzdy a zlepšení pracovních podmínek ve zdravotnictví, kterou zahájili v únoru lékaři z mnoha slovenských nemocnic, ukázala, že většina klinik udržuje provoz pouze díky vynuceným přesčasům, které lékaři slouží nad zákonné limity.
V bratislavské univerzitní klinice a v několika menších nemocnicích lékaři v protestu pokračují tím, že dodržují zákon a odmítají sloužit nepovolené přesčasy.
ČTK