Olomouc -
Zavedení směnného provozu však podle odborářů může dolehnout na výkonnost, případně i na kvalitu poskytované péče. Podle vedení nemocnice jsou ale požadavky LOKSČL nereálné.
„Nedohodli jsme se na zajištění provozu v souladu se zákoníkem práce, a to přestože jsme z našich původních finančních požadavků slevili. Na klinikách, kde doposud nebyly podepsány dohody, se proto od pondělka přechází na směny,“ uvedla za vedení LOKSČL Ivana Kohnová. Na směnný provoz, kterým se sice dostojí limitům v nové normě, ale podle odborářů není dostatek personálu.
„Je jen otázkou času, kdy se to nějak projeví na péči. Může klesat počet výkonů a budou problémy se zajištěním odborných ordinací,“ upozornil LOKSČL. Lékaři kritizovali, že do tohoto týdne netušili, jak jim nemocnice nadlimitní práci odvedenou v lednu zaplatí. Mzdu již dostali.
„Někteří mají řádně zaplaceno. Máme však informace, že veškerá přesčasová práce zaplacena nebyla. Dosavadní způsob odměňování práce, která je nad rámec pracovních povinností, je velmi neprůhledný. My požadujeme jediné: transparentnost a spravedlivost pro všechny,“ shrnula Kohnová.
Spor o peníze
Nová legislativa, která platí od ledna, omezuje přesčasy na maximálně 150 hodin ročně. Podle odborů ale lékaři ve skutečnosti slouží postaru a roční limit někteří vyčerpají po několika měsících. Nemocnice proto s nimi uzavírají dohody o pracovní činnosti. Jenže spor je právě o cenu hodinové práce.
Odboráři z LOKSČL původně chtěli hodinovou mzdu od 150 do 400 korun, pak požadavky snížili o 50 korun v posledních dvou kategoriích. „To je přehnané. Jejich požadavky jsou nereálné.
Slíbili jsme šestiprocentní meziroční navýšení mezd a nemůžeme dále navyšovat platy, protože by to bylo na úkor léčebné péče a naším posláním je léčit pacienty,“ komentoval jednání ředitel nemocnice Jaroslav Vomáčka, který již dříve poukázal na potřebnou novelizaci zákoníku práce.
Vedení nemocnice se s LOKSČL sešlo v tomto týdnu dvakrát. Kvůli zákoníku práce, jehož limity podle lékařů i ministerstva nelze na zdravotnictví napasovat, bude muset nemocnice přijmout lékaře. V nejbližších měsících deset.
Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt Deníku sdělil, že vedení resortu začalo spolupracovat na změně normy a věří, že do poloviny roku ji prosadí. Nemocnice již na konci ledna podepsala kolektivní smlouvu se dvěma ze tří odborových organizací. Bez dohod je podle Vomáčky sedm desítek ze 468 lékařů.
Podle LOKSČL je jich kolem dvaceti procent. LOKSČL taky kritizoval, že řada lékařů, ač má mít pohotovostní službu mimo pracoviště, je na klinikách, což zákoník práce nepřipouští. „Každý pobyt na pracovišti je „výkonem“ a měl by tak být také ohodnocen,“ dodala Kohnová.
DANIELA TAUBEROVÁ, Olomoucký deník