Stále přísnější opatření přijímá mnoho států proti nové smrtící formě chřipky, která podle Světové zdravotnické organizace (WHO) z patnácti set nakažených lidí již zabila 57 z nich.
V sobotu na virus zemřel ve Vietnamu i šestačtyřicetiletý expert WHO Carlo Urbani, který tuto smrtící nemoc jako první popsal.
V Singapuru i v Hongkongu zemřel včera jeden člověk. Zvláště v Hongkongu panuje silný strach. Stále více lidí si kupuje chirurgické roušky, které se v posledních týdnech podle agentury Reuters staly i oblíbeným dárkem.
„Jsme bezmocní a nevíme, co máme dělat,“ řekla agentuře studentka Karen Čungová.
Aerolinie v jihovýchodní Asii, odkud se nemoc šíří do celého světa, již přijaly řadu opatření. „Máme zprávy o tom, že pokud má někdo teplotu nebo pokašlává, nepustí ho posádka do letadla,“ sdělila WHO.
Hongkong hlásí od neděle 92 nových případů SARS, které se vyskytly na jediném sídlišti. Počet infikovaných v Hongkongu tak přerostl 620. |
Prudký nárůst nakažených na jediném sídlišti Amoy Gardens vzbuzuje obavy, že se epidemie přeci jen šíří vzduchem a ne kapénkami při těsném kontaktu s nakaženým, jak se odborníci dosud domnívali.
Mimo jihovýchodní Asii je nejvíce postižena Severní Amerika. V USA je nakaženo oficiálně 62 osob, v Kanadě existuje toto podezření u 37 lidí, ale tři již zemřeli.
Panika v Kanadě
Kanadské ministerstvo zdravotnictví uzavřelo dvě nemocnice v Torontu před novými pacienty kvůli nové nemoci. Zároveň v sobotu oznámilo, že počet případů onemocnění se neustále zvyšuje.
Úřady již vyzvaly obyvatele Toronta, aby podstoupili preventivní karanténu sami doma. Inkubační doba nemoci je deset dnů.
V České republice byly zatím s podezřením na nemoc hospitalizovány čtyři osoby, ale u žádné nebyla choroba potvrzena.
JAROSLAV LENERT, Hospodářské noviny, 31.03.2003