Sněmovna dala novele zákona o zákazu kouření šanci

26. 4. 2007 8:45
přidejte názor
Autor: Redakce
O zákazu kouření v restauracích dolní komora jednala již několikrát. Někteří hostinští se bojí, že kdyby si hosté nemohli v restauraci zakouřit, přestali by tam chodit. Oponenti říkají, že země, kde je kouření v barech zakázáno, mají opačné zkušenosti...


Novela takzvaného protikuřáckého zákona, která má omezit kouření na některých dalších místech, ve středu od sněmovny dostala šanci na schválení. Odolala návrhu na vrácení k dopracování, takže ji nyní posoudí parlamentní výbory. Dolní komora o ní rozhodne nejdříve za několik měsíců. Už středeční rozprava ale ukázala, že předloha vyvolává protichůdné reakce - někteří ji odmítají, jiní by chtěli rozsáhlejší zákazy kouření.

Návrh počítá například s omezením kouření v restauracích, místech, kde se pohybují děti, a v bytových domech. Diskuse poslanců dnes do určité míry kopírovala debaty, které na téma boje s tabákem vedli již v minulosti.

Zastánci normy upozorňovali hlavně na to, že nekuřáci mají právo na to být chráněni před zdravotními následky pasivního kouření. „Ti, kdo kouří na veřejnosti tam, kde má veřejnost přístup, kde jsou naše děti, tak to jsou lidé, kteří vlastně otravují vzduch … Jestli to dělají kuřáci sami sobě, tak páchají hromadnou sebevraždu. Prosím! Ale pokud to dělají i na veřejných místech, tak zároveň se pokouší o hromadnou vraždu,“,“ míní Přemysl Rabas ze Strany zelených. Vítězslav Jandák (ČSSD) naopak varoval před tím, aby parlament schvaloval nové a nové „zákony pro zákony“. „Brzy budeme přijímat novelu zákona o ranním smrkání nebo o tom, že kluci mají mít kluky a holky holky a kdo ví, kam půjdeme dál,“ poznamenal. Kritici navíc soudí, že různé zákazy nejsou správnou cestou a jejich efekt je pochybný.

Pro vrácení předlohy nakonec hlasovalo 69 ze 160 přítomných. Relativně nejvíc odpůrců má novela v ODS, tedy ve straně, jejímž členem je i její hlavní autor, poslanec Boris Šťastný.

Jeho návrh se má mimo jiné týkat restaurací, kaváren a barů. Pro kuřáky by měly vyhradit stavebně oddělené a řádně odvětrané prostory. Dosud stačí, když hostinský někam umístí cedulku s nápisem prostor pro kuřáky. Kouření na zahrádkách a terasách poslanecký návrh omezovat nechce.

Úprava také předpokládá, že obce by mohly zakázat kouření v místech, kde se pohybují děti a mládež, jako jsou třeba hřiště. Vyhláškou by mohly omezit kouření i tam, kde se zrovna koná třeba dětský den. Zapálit by si lidé nemohli ani ve společných prostorách bytových domů, tedy například na chodbách. V domě by ale mohla být stavebně oddělená a mimo budovu odvětraná kuřárna.

Novela také upřesňuje, kde konkrétně se nesmí kouřit na zastávkách veřejné dopravy. Má zákaz vztáhnout pouze na prostory kryté či uzavřené - přístřešky a čekárny. Nyní se sice zákaz vztahuje na celou zastávku, podle Šťastného ale nikdo neví, jak ji vymezit. „Výklady jsou různé,“ uvedl. Někteří poslanci si myslí, že novela tak zákaz kouření na zastávkách vlastně zmírní.

O zákazu kouření v restauracích dolní komora jednala již několikrát. Zatím se ale nenašlo dost hlasů pro. Někteří hostinští se bojí toho, že kdyby si hosté nemohli v restauraci zakouřit, přestali by tam chodit. Oponenti říkají, že země, kde je kouření v barech zakázáno, mají opačné zkušenosti.

Kritici novely se také domnívají, že stát se snaží podobnými normami čím dál víc regulovat společnost. Například Petr Pleva (ODS) soudí, že zákazy budou obtížně vymahatelné.

Novelu společně se Šťastným předložili lidovec Jiří Carbol a Eva Zubová ze Strany zelených. Dolní komora dostala na podporu jejich iniciativy petici se zhruba 75.000 podpisy. Lidové noviny tento týden informovaly o průzkumu společnosti Median, podle kterého by téměř 64 procent Čechů uvítalo, kdyby v restauracích existovaly oddělené místnosti pro kuřáky.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) dnes ale hovořil o průzkumu Eurobarometr, podle nějž je česká společnost rozdělena zhruba půl na půl. Připomněl také, že kabinet připravuje vlastní návrh zákona, který by podle něj měl bojovat nejen s tabákem, ale i s vysokou spotřebou alkoholu.

Většina poslanců se ale nakonec přiklonila k názoru, že není nutné čekat na vládní předlohu a dala šanci poslanecké verzi. Sněmovna však prodloužila lhůtu pro její projednání ve výborech. Nyní tedy bude následovat mnohaměsíční debata zahrnující i seminář na toto téma. Výsledkem mohou být změny v poslanecké novele, případně i to, že ji dolní komora nakonec zamítne. Vyhráno po dnešku nemá.

Šťastný sice ve vlastní straně se svou iniciativou příliš neuspěl, přesto věří, že většina sněmovny se nakonec na omezení kouření na veřejných místech shodne. Argumenty shrnul i v sedmdesátistránkové brožuře, kterou rozeslal ostatním poslancům.

Novela dnes názorově rozdělila některé poslanecké kluby - nejednotně o ní hlasovaly frakce ODS, ČSSD a KSČM. Pouze mezi lidovci a zelenými nebyl nikdo, kdo by podpořil její vrácení.

Údaje se různí, uvádí se ale, že v tuzemsku denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí. Podle statistik kouří zhruba čtvrtina české populace, mezi mladými od 15 do 18 let dokonce polovina. Náklady na léčbu kouřením zapříčiněných nemocí dosahují zhruba devíti miliard korun ročně.

Tažení proti tabáku je celosvětovým trendem, některé státy omezují reklamu, zdražují cigarety a zakazují kouření na veřejně přístupných místech.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?