Sněmovna navzdory Klausovi podpořila pěstounství

8. 11. 2012 8:16
přidejte názor
Autor: Redakce
Poslanci schválili novelu o sociálně-právní ochraně dětí, která má snížit počet dětí v ústavech a naopak podpořit pěstounskou péči.


Přes nesouhlas levice koalice přehlasovala veto prezidenta Václava Klause, podle něhož norma vznikla pod tlakem mezinárodních institucí, které ČR kritizovaly za vysoký počet dětí v ústavech. Klaus připomněl i obavy z rušení ústavů a z nedostatku pěstounů.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) označil uváděné námitky za liché. Novela podle něj vychází z českých potřeb, má nahradit zastaralá pravidla a neruší ani kojenecké ústavy, v nichž budou děti se zdravotním postižením, ani dětská centra. Novelu podpořila i řada organizací na pomoc opuštěným dětem.

Předloha má pěstounství zprofesionalizovat. Pěstouni by dostávali vyšší odměnu, a to i v době, v níž by o žádné dítě zrovna nepečovali. Nároky na jejich způsobilost se ale nesníží, uvedl Heger. „Lze garantovat, že sítem odborného posouzení nikdy neprojdou osoby, které by měly o pěstounskou péči zájem pouze ze zištných důvodů.“ Méně peněz od státu by měla zařízení pro okamžitou pomoc, jimž by ale měli začít víc platit rodiče.

Pečující lidé budou důchodově pojištěni

Odměna pěstouna se bude nově posuzovat jako plat, což znamená, že pečující lidé budou důchodově pojištěni. Předloha dále předpokládá zavedení dávky pro děti po ukončení pěstounské péče a státního příspěvku na služby při výkonu pěstounské péče.

Úředníci by podle předlohy nově měli rodinám pomáhat, aby děti mohly zůstat doma. Pokud by to ve vlastní rodině nebylo možné, měly by se dostat na přechodnou dobu do profesionálních pěstounských rodin. Těch je ale zatím v ČR pouze 25, uvedla před časem Ria Černá ze sdružení Amalthea. Podle Hegra jich už ale je několik desítek jen v Moravskoslezském kraji.

Novelu odmítl i levicový Senát

Novelu sněmovna schvalovala celkem třikrát, neboť ji odmítl před prezidentem také levicový Senát kvůli tomu, že prý rozvrátí současný fungující stav. Proti senátnímu odmítnutí hlasovalo 108 poslanců včetně pěti sociálních demokratů. Klause přehlasovalo po zhruba dvouhodinové debatě 104 ze 194 přítomných poslanců.

Přijetí novely doporučilo 38 organizací na pomoc dětem. Naopak ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková dokonce poslancům rozeslala otevřený dopis, v němž mimo jiné uvedla, že novela je vůči dětem krutá a může je vážně poškodit. Proti novele se postavila také Česká lékařská komora.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?