Opatření zvýšilo platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané o 64 korun na 787 korun. Vláda je předložila kvůli neutěšené finanční situaci ve zdravotnictví. „Řešíme skutečně krizi,“ uvedl ministr zdravotnictví Martin Holcát. S opatřením už počítá úhradová vyhláška, v případě jeho neschválení by podle něho nastal chaos. Premiér Jiří Rusnok uvedl, že už za poslední dva měsíce letošního roku přinese změna pojišťovnám o 784 milionů korun navíc.
Zdravotní pojišťovny vyčerpaly v posledních letech rezervy z minulosti v objemu asi 24 miliard korun, letos budou podle Rusnoka asi v osmimiliardovém propadu. Příští rok by se mohl prohloubit o další tři miliardy korun, zdůvodňoval finanční injekci ministerský předseda.
„Máme situaci, kterou je nutno teď hned řešit,“ uvedl Rostislav Vyzula (ANO). Upozornil na to, že stát platí za šest z deseti milionů obyvatel a platba nebyla zvýšena několik let.
Opatření přinese podle Soni Markové (KSČM) jen částečnou a dočasnou stabilizaci systému. Přimlouvala by se mimo jiné o automatické zvyšování základu pojistného u státních pojištěnců nejméně o inflaci. Bohuslav Svoboda (ODS) kritizoval nahodilé rozhodování o výši platby státu. Měla by podle něho kopírovat vývoj mezd.
Po zvýšení efektivity systému zdravotnictví volal exministr Leoš Heger (TOP 09). Jde o čisté přilévání peněz, podotkl k zákonnému opatření.
Vláda v demisi jednala o navýšení plateb za státní pojištěnce v minulosti opakovaně. Rozpočet podle dřívějšího vyjádření ministra financí Jana Fischera původně počítal na tyto účely s částkou 3,7 miliardy korun. Holcát prosazoval růst o 7,2 miliardy. Výsledkem byl nakonec kompromis 4,7 miliardy korun.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).