Zaměstnavatel jednostranným úkonem (bez projednání se mnou) provedl „mzdovým výměrem“ snížení platu podle zákona č. 1/1992 Sb. o mzdě. Uvedený výměr mi byl předán 18.1. 2007 s tím, že jeho platnost je od 2.1. 2007. Může zaměstnavatel jednostranně provést snížení základního platu? V případě, že ano je možné to provést zpětně? Josef Reindl, Krupka.
Odpovídá JUDr. Dominik Brůha, advokát
Z formulace dotazu je zřejmé, že zaměstnavatel při změně výše mzdy postupoval podle neplatného a neúčinného právního předpisu. Ustanovení zákona č. 1/1992 Sb., o mzdě byla použitelná pouze do 31. 12. 2006, neboť od 1. 1. 2007 vstoupil v účinnost zákon č. 262/2006 Sb., (nový) zákoník práce a v souvislosti s ním byl v § 395 kromě jiného zrušen i zákon č. 1/1992 Sb., o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku.
Ustanovení zrušeného zákona o mzdě byla od 1. 1. 2007 nahrazena novými ustanoveními § 113 a násl. zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce.
PRÁVNÍ PORADNAV NOVÉMVyužijte poradenstvív oblasti pracovního a medicínského práva a v oblasti daní a účetnictví.Než pošlete svůj dotaz,pročtěte si již zodpovězenéotázky čtenářů. |
Jestliže ze strany zaměstnavatele byla realizována jakákoli změna výše mzdy v měsíci lednu 2007, pak měl již zaměstnavatel postupovat podle § 113 a násl. ZPr. Při změně výše mzdy či jakékoli její složky záleží především na tom, jakým konkrétním způsobem byla mzda se zaměstnancem sjednána nebo stanovena zaměstnavatelem.
ZPr v § 113 odst. 1 vychází z toho, že mzda se sjednává v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě, popřípadě ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Jestliže tedy např. mzda byla sjednána přímo v pracovní smlouvě nebo samostatné smlouvě o mzdě apod., pak se jedná o dvoustranný právní úkon, a tedy mzdu nelze měnit jednostranně vydáním mzdového výměru, ale jakákoli změna mzdy musí být se zaměstnancem dohodnuta, a to zpravidla písemným dodatkem k předchozí smlouvě.
Naopak, jestliže mzda byla stanovena zaměstnanci např. na základě vnitřního předpisu zaměstnavatele, pak lze realizovat změnu výše mzdy ze strany zaměstnavatele jednostranným úkonem – vydáním nového mzdového výměru.
V každém případě ovšem podle § 113 odst. 4 ZPr platí, že dojde-li ke změně skutečností uvedených ve mzdovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti. Není tedy v souladu se zákonem, aby zaměstnavatel oznamoval snížení mzdy se zpětnou účinností.