Na opravu topení, výměnu oken a hezčí fasády vynaloží zdravotnické zařízení 22 milionů
Rekonstrukce skončí v srpnu příštího roku. „Oprava se týká pavilonů B, D a E. Vyměňují se okna a fasády,“ uvedla jednatelka nemocnice Věra Procházková. V současné době se vyměňují okna na oddělení pro dlouhodobě nemocné.
Nemocnice podobně jako v minulých letech získala na rekonstrukci státní dotaci, letos ve výši 20 milionů korun. „Pravidelně se obracíme na poslance z kraje, aby nám pomohli státní peníze získat, letos nám pomohl poslanec Miloš Patera. V příštím roce se chceme obrátit na Lubomíra Suka,“ uvedla Procházková.
Od roku 2002 investovala nemocnice do budov a modernizace vybavení přes 130 milionů korun. Většinu financí přitom získala buď z vlastních zdrojů, nebo ze státních dotací.
„Loni a letos jsme peníze na investice získali i odpočtem nájemného, které nemocnice platí kraji,“ dodal ekonomický náměstek nemocnice Kamil Kastner.
Nebudeme na obtíž!
Vedení sokolovské nemocnice také důrazně odmítá obavy karlovarského magistrátu, že po sloučení všech tří krajských nemocnic na jednu akciovou společnost bude karlovarská nemocnice dotovat zdravotnická zařízení v Chebu a Sokolově.
„Tyto obavy vycházejí z neznalosti hospodářské situace nemocnic,“ řekla jednatelka sokolovské nemocnice Věra Procházková. Podle náměstka karlovarského primátora Tomáše Hybnera karlovarská nemocnice jako jediná nemá hospodářské problémy, a tudíž doplatí na sloučení nemocnic, které chystá kraj.
Karlovarský magistrát proto záměr Karlovarského kraje kritizoval. Kraj také podle karlovarských radních podrobně město neinformoval o důsledcích sloučení nemocnic.
Procházková ale poukázala na to, že sokolovská nemocnice v posledních letech nemá finanční problémy a od kraje až na výjimky nedostala na investice žádné prostředky. „Jde o politické spory karlovarského magistrátu s vedením kraje.
Nevhodné výroky ale poškozují pověst naší nemocnice,“ uvedla Procházková.
Podle ekonomického náměstka nemocnice Kamila Kastnera se nemocnice v posledních letech dostala ze ztráty.
„Zatímco ještě v roce 2003 skončilo hospodaření ztrátou 20 milionů korun, loni jsme měli zisk tři miliony. Na konci letošního roku očekáváme účetní ztrátu zhruba deset až 11 milionů. Ta je ale daná odloženou daňovou povinností,“ uvedl Kastner. Sokolovská nemocnice hospodaří ročně s obratem okolo 380 milionů korun. „Ztráta tak dosahuje zhruba tří procent,“ dodal Kastner.
Sloučení nemocnic do jedné akciové společnosti, které odsouhlasilo krajské zastupitelstvo, by mělo přinést lepší spolupráci i úspory nákladů. „Zejména u obslužných činností to bude rozhodně výhodné. Jako velká firma bude mít krajská nemocnice lepší postavení,“ míní Procházková.
Podle předběžných odhadů kraje by po vzniku jediné akciové společnosti měly už v příštím roce úspory nákladů představovat zhruba dvě až tři procenta, což je přibližně 20 až 30 milionů korun. V roce 2007 by úspory nákladů v porovnání s letošním rokem měly dosáhnout až 30 až 50 milionů korun.
ČTK