Na téma poplatky jsou nejzatvrzelejšími protivníky mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt a ředitel nemocnice ve Vrchlabí Vladimír Dryml. Nicméně až soud dá jednomu z nich za pravdu.
TOMÁŠ CIKRT pracoval ve Mladá fronta Zdravotnictví a medicínaZdraví.Euro.cz, takže se v médiích vyzná. Když si tento muž malé postavy stoupne vedle vytáhlého ministra zdravotnictví za občanské demokraty Tomáše Julínka, vypadají jako David a Goliáš. Nicméně poplatky brání nepřehlédnutelně.
Co si myslíte o jednání nemocnice ve Vrchlabí?
Jedná v rozporu se zákonem. Ten říká, že povinností občana je platit a povinností zdravotnických zařízení je vybírat poplatky, což se vztahuje i na děti od nuly do osmnácti let. O zákoně si mohou myslet, co chtějí, ale musí ho dodržovat. Navíc je to farizejství, protože nikdo nepřispívá dětem třeba na plínky nebo léky.
Proč to podle vás její ředitel Dryml dělá?
Protože kandiduje do Senátu. Vždy se choval nestandardně. Je mužem velkoústých prohlášení, v nichž se skrývá účelová sebepropaganda. I tady na ministerstvu řešil problémy tak, že se pohyboval na hraně zákona.
Jaké kroky proti tomu podnikáte?
Ty musí činit zdravotní pojišťovny. Zákoník jim umožňuje za soustavné nedodržování zákona uložit několikrát do roka pokutu až do výše padesáti tisíc korun. Pojišťoven mají ve Vrchlabí nasmlouváno jistě víc. Takže se to může nemocnici prodražit o někotuaci lik miliónů korun. Mohl by to být i důvod k rozvázání smlouvy, ale proti tomu stojí povinnost pojišťovny zajistit dostupnost zdravotní péče a na to Dryml hraje. Všeho do času.
Nicméně vybírání poplatků prý vrchlabská nemocnice ve smlouvách s pojišťovnami nemá? Nevím, jak to mají, ale ve smlouvách s pojišťovnou bývá, že nemocnice musí dodržovat legislativu. Neříkám, že pojišťovny musí být ve vymáhání pokuty automaticky úspěšné. Přestože je tato nemocnice soukromá, žije z peněz veřejného zdravotního pojištění a stát má právo je regulovat. Dělá to regulačními poplatky.
Jak se stavíte k Drymlově argumentaci, že poplatky jdou proti právům dítěte a ústavě?
Nemá pravdu. Úmluva o právech dítěte se stará, aby děti měly dostupnou zdravotní péči a nebyly nějak diskriminované. Regulačními poplatky diskriminovány nejsou. O tom, jestli je to protiústavní, rozhodne nejspíš v létě Ústavní soud. Do té doby zůstane vše při starém. Jsme si jistí, že je to v souladu s ústavou. V opačném případě by bylo i dosavadní financování zdravotnictví v rozporu s ústavou, což by vyvolalo obrovské problémy.
VLADIMÍR DRYML se kázni a přísnému vedení přiučil jako vojenský lékař. Nemocnici ve Vrchlabí dostal direktivním vedením z největšího srabu. Mezitím pracoval jako náměstek bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha. Nyní bude za sociální demokraty kandidovat do Senátu a je tvrdě proti nynějšímu zákonu o poplatcích.
Co si myslíte o současné poplatkové politice státu?
Poplatky jsou v každé zemi. Jen u nás jsou poplatky v rozporu s ústavou a dalšími úmluvami. Navíc nechrání sociálně slabé skupiny obyvatel, jak je to všude běžné. Současné poplatky jsou asociální, diskriminační a hloupé. V Německu mají poplatky vypočítány procentuálně z ročního příjmu občana. Aby platily děti do osmnácti, je neslýchané.
Jak podle vás nový zákon vypadá v praxi? Někteří lékaři účtují třicet korun za všechno. Ministr sice říká, že lze poplatky vybírat až za klinické vyšetření, ale to jsou plané řeči. Doposud nebyl schopen vydat vyhlášku, která by v tom zmatku udělala jasno.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Cikrt namítá, že odpouštíte poplatky dětem kvůli větší šanci na zvolení do Senátu. Co vy na to?
Chci jít do Senátu hájit zájmy normálních lidí. Když se tam projednávala reformní novela včetně poplatků, tak tamní modrá totalita vůbec nedovolila rozpravu. Navíc rétorika některých lidí jako „Es kommt der Tag“ mě popuzuje, a proto chci do politiky.
Cikrt také říká, že jste se už několikrát octl na hraně zákona.
Pan Cikrt se sám pasuje do funkce výkonného ministra zdravotnictví. Přitom je pouhopouhý tiskový mluvčí a ani ne moc dobrý. Ve zdejší nemocnici byly zaváděny novoty, které v Česku vždy vzbuzují nedůvěru. Přesto nám přinesly ekonomický profit. I proto se o mně říká, že jsem jedním z nejlepších managerů nemocnice v zemi, i když rozporuplný. Přílišná demokracie nepřináší vždy jen úspěch. Hodně lékařů se ptá na peníze a až pak je zajímá pacient. Je důležité, jak se s tím ředitel vypořádá.
Uvažujete o osvobození od poplatků i pro jinou skupinu obyvatelstva?
Ano. Například pro dárce krve, kteří bezplatně darují krev a dělají pro systém mnohem víc než Julínek. Jednáme také o těžce zdravotně postižených.
Kam až jste v případě soudu připraveni jít?
Jako soukromá nemocnice se zahraničním kapitálem se nebojíme a jsme připraveni jít k evropským soudům a soudit se s Českou republikou.
Právo