Včera o tom rozhodl olomoucký vrchní soud. Podobný verdikt vynesl už v polovině loňského roku brněnský krajský soud. Proti němu se odvolala Maděrová i nemocnice.
Podle žaloby přistoupili lékaři ke sterilizaci při druhém porodu císařským řezem v květnu roku 1982. O zákroku žena údajně nebyla přesně informována. Dopady sterilizace prý plně pocítila až poté, co se ve druhém manželství pokoušela neúspěšně otěhotnět.
Žalobu na nemocnici ale Maděrová podala až v roce 2010. „Souhlas se sterilizací jsem podepsala až dva dny po porodu. Byla jsem na infuzích a vůbec jsem nevěděla, co podepisuji. Zákrok poznamenal celý můj život,“ uvedla Anna Maděrová.
Podle zástupce znojemské nemocnice zdravotnické zařízení neprovedlo zákrok v rozporu se zákonem. Požádal proto vrchní soud o to, aby se nemocnice ženě nemusela omlouvat.
To však senát soudu odmítl. Podle jeho názoru lékaři neprovedli sterilizaci v souladu se zákonem mimo jiné kvůli tomu, že žena o zákrok nepožádala, nebyla dostatečně poučena a sterilizaci neschválila sterilizační komise. Proto soud nařídil nemocnici, aby se Maděrové omluvila.
Její požadavek na vyplacení odškodnění soud zamítl z toho důvodu, že žalobu na nemocnici podala pozdě. „Od roku 2009 bylo ustáleno, že náhrada nemajetkové újmy se promlčuje. Paní však otálela a žalobu podala téměř dva roky poté, co toto bylo veřejně známé,“ uvedl předseda senátu Jan Zavrtálek.
Pro nemocnici tak zřejmě případ končí. „Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozhodnutí brněnského krajského soudu, který uložil nemocnici povinnost omluvy a finanční náhradu zamítl. Nemocnice Znojmo považuje rozhodnutí za v zásadě přijatelné,“ okomentoval včerejší rozhodnutí soudu mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.
Podobných případů je v Česku více. Před soudy se dostávaly především kauzy sterilizace Romek, což ale není případ Maděrové. Naposledy se olomoucký vrchní soud podobnou otázkou zabýval loni v říjnu. Romka Iveta Červeňáková se však nakonec s ostravskou nemocnicí mimosoudně dohodla.