ČTK to zjistila z internetové sbírky rozsudků soudu.
Zástupci fakultní nemocnice rozhodnutí soudu komentovat nechtěli s tím, že jej neobdrželi. „Rozhodnutí krajského soudu nám zatím nebylo doručeno, nebylo dosud doručeno ani našemu prvnímu zástupci, takže v tuto chvíli nemůžeme zaujmout stanovisko, ani zvažovat případné další kroky. Jsme ale přesvědčení, že jsme nepochybili a naopak jsme jednali zcela v zájmu našich pacientů,“ řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Egon Havrlant.
Bývalý ředitel nemocnice Radomír Maráček, za jehož vedení nemocnice zakázky zadávala, čelil v souvislosti s výkonem své funkce u soudu obžalobě ze tří trestných činů. Podle žaloby nemocnice u zakázek na modernizaci pracovišť za desítky milionů korun nevyhlásila otevřené výběrové řízení, ale využila jednacího řízení bez uveřejnění. Krajský soud v Olomouci před dvěma lety Maráčka osvobodil. Potvrdil to i vrchní soud.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se zabýval postupem nemocnice v tendrech na modernizaci rentgenového pracoviště, modernizaci CT, radioterapeutického pracoviště a u jednoho z menších tendrů. Celkem šlo o zakázky z let 2007 až 2009 za asi 150 milionů korun.
Úřad ve svých rozhodnutích v minulosti opakovaně upozorňoval, že jednací řízení bez uveřejnění je mimořádným institutem, který mohou zadavatelé využít jen za splnění zákonných podmínek. Olomoucká nemocnice podle úřadu v konkrétních případech neprokázala, „že by bylo nemožné stanovit v zadávacích podmínkách potřeby zadavatele tak, aby mohl zakázky zadat jinou formou zadávacího řízení“.
Vedení nemocnice v minulosti ale tvrdilo, že šlo o důležitou zdravotnickou techniku, kde bylo nutné brát v potaz její kompatibilitu s dalším vybavením modernizovaných pracovišť, a zájmy pacientů, pro jejichž léčbu bylo potřeba modernizovat vybavení v co možná nejkratším čase. Zadání zakázek zdravotnické zařízení předem konzultovalo i se zřizovatelem - ministerstvem zdravotnictví, které poskytlo souhlasné stanovisko.