Soud: Přípravek Vioxx nezavinil smrt pacienta

4. 11. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Soud v americkém Atlantic City včera zprostil obžaloby farmaceutickou společnost Merck. Firmě hrozila obrovská pokuta za to, že dostatečně nevarovala před vedlejšími účinky přípravku Vioxx a v roce 2001 tak nepřímo způsobila smrt jednoho z pacientů...


ATLANTIC CITY -

Vioxx se vedle tlumení bolesti používal i proti artritidě, Merck ho ale kvůli stížnostem na vedlejší účinky stáhnul z trhu. Žaloba se snažila dosáhnout toho, aby byl Merck uznán vinným za účinky svých léků.

Soud ale rozhodl, že firma lékaře dostatečně varovala před účinky léku a nedopustila se podvodu na pacientech. V prvním soudním líčení, které se konalo v srpnu, dal soud v Texasu za pravdu žalobě a nařídil Mercku vyplatit vdově po zemřelém 253 milionů dolarů odškodného (kolem 6,2 miliardy korun). Merck se protitomuto verdiktu odvolal a výsledek zatím nebyl stanoven.

Soud v Atlantic City dospěl k rozhodnutí za pouhý den jednání, předtím si ale v sedmidenním líčení vyslechl připomínky žalobců. Ti se snažili prokázat, že šedesátiletý Frederick Humeston před čtyřmi lety dostal infarkt kvůli vedlejším účinkům Vioxxu.

Také v Česku se nezisková organizace Liga ochrany spotřebitele rozhodla vymáhat odškodnění pro pacienty, jimž ublížilo užívání léku Vioxx. Agenturu ČTK o tom před několika dny informoval předseda sdružení Adam Daněk.

Liga se chce domáhat odškodnění u soudů v USA a zároveň podala na výrobce žalobu v České republice, uvedl Daněk. Sdružení vzniklo v polovině letošního roku a jeho cílem je pomáhat spotřebitelům poškozeným vadnými farmaceutickými preparáty.

Rozhodnutí amerického soudu bude klíčové pro podobné soudní spory. kde se pozůstalí domáhají odškodného za to, že někdo z jejich blízkých zemřel, když užíval Vioxx. Akcie Mercku včera v jednu chvíli vykazovaly zisk skoro 15 procent, ale později se jejich růst snížil.

Merck varoval lékaře dostatečně před účinky léku a nedopustil se podvodu na pacientech

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?