Soud snížil brněnské lékařce Jugové podmíněný trest za korupci

13. 5. 2011 8:10
přidejte názor
Autor: Redakce
Krajský soud v Brně v odvolacím řízení snížil trest lékařce Elišce Jugové za korupci na roční vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Pokutu 50.000 korun jí ponechal.


Jugovou za údajné braní úplatků od zástupce farmaceutické firmy Novartis v lednu potrestal brněnský městský soud dvouletým vězením s podmíněným odkladem na čtyři roky a pokutou.

Krajský soud po dnešním řízení rozdělil trestný čin Jugové na dokonaný a nedokonaný, následně pak část rozsudku soudu prvního stupně zrušil, a trest jí zmírnil.

Lékařka, jež v minulosti pracovala v brněnské nemocnici, se dnešního soudního jednání neúčastnila. Její právní zástupce Jiří Rafaj uvedl, že nejprve vynesený verdikt probere s klientkou, pak rozhodne o případném dovolání k Nejvyššímu soudu. To je podle něj pravděpodobné. „Pro nás je přijatelné jen zproštění viny,“ řekl novinářům. Naopak podle státní zástupkyně je nově vynesený trest přiměřený.

Jugová, která je podle soudu na konci svého produktivního věku, kvůli kauze přišla o místo v brněnské Nemocnici U svaté Anny. Lékařka je nyní nezaměstnaná a nemůže najít práci, protože s ní zdravotní pojišťovny odmítají podepsat smlouvy. Tvrdí, že kauza je vykonstruovaná. Podle Rafaje se lékařka cítí být „uštvaná senzacechtivými novináři“ a léčí se v nemocnici na Slovensku.

Podle protikorupční policie brala Jugová úplatky od firmy Novartis od října 2007 do února 2008. Pacientům za to následně předepisovala lék nabízený distributorem, a to namísto léčiva, které měla podle nařízení nemocnice výhradně předepisovat.

Doktorka navštěvovala lékárnu na Mendlově náměstí, lék si vyzvedávala ve větším množství a v ordinaci jej předepisovala pacientům. Následně se ale změnil pracovník distribuční firmy, který s ní spolupracoval.

Na jeho místo nastoupila Veronika Forejtková. Soudu v minulosti řekla, že jí Jugová při jednání o další spolupráci řekla, že chce každého 15. dne v měsíci dostávat od firmy 10.000 korun. Jen pod touto podmínkou pak prý bude lék předepisovat.

V březnu 2008 lékařku navštívila novinářka se skrytou kamerou. Při rozhovoru o tom, zda by doktorka nepostupovala obdobně nestandardně i v dalším případě, lékařka souhlasila. Opět si ale za to řekla o finanční příspěvek 10.000 korun měsíčně od distributora. Jugová tvrdí, že celá videonahrávka je podvrh a klíčoví svědci obžaloby jsou nevěrohodní.

Soud dnes tento bod obžaloby posoudil jako nedokonaný s tím, že od „figurantky“ ani úplatek dostat nemohla. Proto lékařce snížil trest. Přihlédl také k dosavadní bezúhonnosti ženy. Peněžitou pokutu Jugové ovšem ponechal s tím, že jejím cílem v celém případu bylo se obohatit.

Při minulých jednáních Jugová soudu řekla, že schází jakýkoli hodnověrný důkaz o její vině. Pacientům prý předepisovala výhradě ty nejlepší prostředky pro jejich léčbu.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?