Soud zamítl žalobu Diag Human na rozhodce Kužela a na stát

12. 3. 2015 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Pražský městský soud definitivně zamítl žalobu firmy Diag Human, která se po státu a rozhodci Petru Kuželovi domáhala částky přesahující půl milionu korun za to, že do miliardové arbitráže za údajně zmařené obchody s krevní plazmou vpustili jako dalšího žalobce offshorové firmy Towit a Dumfries.


Diag Human požadovala náhradu škody za to, že tyto společnosti musela po jejich přistoupení k arbitráži zažalovat. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí soudu Markéta Puci.

„Kužel jako předsedající rozhodce zneužil svého postavení k protiprávní podpoře a neoprávněnému prosazení firem do pozice účastníků přezkumného rozhodčího řízení, a přímo tak založil procesní situaci umožňující, aby o uplatněném nároku bylo v řízení rozhodnuto,“ tvrdila Diag Human v zamítnuté žalobě. „Tím vyvolal akutní hrozbu škody velkého rozsahu, a tudíž nutnost zahájení soudního řízení Diag Human proti firmám,“ dodala. V údajně protiprávním postupu prý Kužela podporoval i český stát. Proto firma žádala, aby jí Kužel a stát společně uhradili 578.000 korun a úroky z prodlení.

Bývalý prezident Hospodářské komory ČR Kužel byl jedním z rozhodců senátu, který přezkoumával rozhodčí nález z roku 2008. Podle tohoto původního nálezu měl stát zaplatit firmě Diag Human 8,33 miliardy korun a úroky jako náhradu škody.

Švýcarská Towit Machinery a Dumfries Holdings, která má sídlo v karibském daňovém ráji Svatý Vincent a Grenadiny, se do přezkumného řízení přihlásily v roce 2010. Tvrdily, že drží pohledávku na čtvrtinu částky, kterou Diag Human po státu vymohl - prodal jim ji prý bývalý právník Diagu Jiří Oršula, jehož jako účastníka řízení předchozí rozhodci odmítli.

Přezkumný senát sice nakonec nároky dvou offshorových společností zamítl, Diagu však vadí, že je rozhodce Kužel vůbec přizval do arbitráže, a to údajně bez uvědomění stran sporu i ostatních dvou rozhodců. Jeho jednání firma už dříve označila za „nevysvětlitelné a otevřeně protiprávní“. Nároky firem Diag prohlásila za podvodné a na obě podala žalobu.

Kauza Diag Human začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk. Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza řešila v arbitráží. Stát tvrdí, že letitý spor loni skončil v jeho prospěch poté, co rozhodci zastavili přezkumné řízení. Diag s tímto výkladem nesouhlasí.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?