Souhlas s hospitalizací u pacientů v bezvědomí

8. 11. 2012 8:40
přidejte názor
Autor: Redakce
„Každý případ hospitalizace pacienta bez jeho písemného souhlasu musí být do 24 hodin hlášen soudu v místě sídla příslušného zdravotnického zařízení. Mají se však hlásit i případy, kdy je pacient převezen do nemocnice v bezvědomí a do 24 hodin se z něj neprobere? Takový pacient přece není ve zdravotnickém zařízení proti své vůli, „jen“ bez svého písemného souhlasu…“ píše čtenář.

Na dotaz odpovídá JUDr. Pavel Zajíc

Jednoznačné řešení

Předně je potřeba uvést, že právní řád České republiky Vámi popsanou situaci řeší poměrně jednoznačně. Ustanovení § 191 a) občanského soudního řádu totiž výslovně stanovuje, že „ústav vykonávající zdravotnickou péči, ve kterém jsou umisťovány osoby z důvodu uvedených ve zvláštních předpisech, je povinen oznámit do 24 hodin soudu, v jehož obvodu ústav je, převzetí každého, kdo v něm byl umístěn bez svého písemného souhlasu“.

Znamená to, že zdravotnické zařízení je povinno hlásit soudu i případy, kdy je pacient v bezvědomí převzat k hospitalizaci bez svého písemného souhlasu, nebyl schopen vyslovit souhlas s hospitalizací nebo se do 24 hodin neprobral z bezvědomí. Samotná skutečnost, že pacient je v bezvědomí (a nejde tedy o odmítnutí zdravotní péče, ale o případ, kdy jednoduše nemůže vyslovit svůj souhlas ani nesouhlas), není podstatná.

V této souvislosti pouze upřesňuji, že aby výše uvedená zákonná povinnost zdravotnického zařízení byla splněna ve lhůtě stanovené zákonem, je nezbytné, aby hlášení o hospitalizaci pacienta v bezvědomí bylo soudu doručeno (nepostačí pouhé odeslání) ve lhůtě 24 hodin od hospitalizace. Předpokládám, že s rozvojem techniky lze požadavek na včasné doručení tohoto hlášení poměrně snadno splnit prostřednictvím e-mailu, datové schránky, faxu apod.

Obsah hlášení

Obsah hlášení o hospitalizaci zákon neupravuje. Lze tak pouze doporučit, aby z obsahu hlášení vyplývalo jméno, příjmení, datum narození a bydliště hospitalizované osoby a dále pak údaj o datu, čase a důvodech hospitalizace pacienta bez jeho písemného souhlasu. Rovněž je vhodné uvést oddělení, kde je pacient hospitalizován, včetně jména a příjmení ošetřujícího lékaře a kontaktních údajů na ošetřujícího lékaře. Pokud jsou zdravotnickému zařízení známy další údaje o hospitalizovaném pacientovi, jako např. blízké osoby hospitalizovaného pacienta, je rovněž vhodné je do hlášení uvést.

Nejvyšší soud ČR v roce 2009 dospěl k závěru, že k hlášení by měla být předkládána i lékařská zpráva hospitalizovaného pacienta. Tento postup však zákon výslovně nestanoví, a proto postačí, pokud zdravotnické zařízení pouze stručně uvede důvody hospitalizace.

Lze jen doporučit, aby se správným postupem při hlášení hospitalizace pacienta bez jeho souhlasu byli seznámeni všichni lékaři, a to mimo jiného proto, že porušení oznamovací povinnosti o hospitalizaci pacienta bez jeho souhlasu může být ze zákona sankcionováno.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?