Zástupci organizací sdružených v Koalici soukromých lékařů (KSL) zásadně odmítají rozsah veřejně přístupných údajů, které mají být podle ustanovení § 76 zákona o zdravotních službách vedeny v Národním registru zdravotnických pracovníků.
Jaké údaje mají být zpracovávány?
Následující údaje mají být veřejně přístupné na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví. Výjimku tvoří pouze údaje o rodném čísle a adrese pobytu lékaře.
a) jméno, popřípadě jména a příjmení zdravotnického pracovníka a akademický, vědecký a pedagogický titul,
b) datum a místo narození,
c) pohlaví,
d) rodné číslo,
e) státní občanství,
f) adresa místa obvyklého pobytu na území České republiky nebo u osoby, která je usazena v jiném členském státě Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru nebo Švýcarské konfederaci, adresa bydliště mimo území České republiky,
g) datum a místo získání odborné, specializované, zvláštní odborné způsobilosti a označení odbornosti nebo odborností,
h) datum a místo získání odborné, specializované, zvláštní odborné způsobilosti a označení odbornosti nebo odborností v případě zdravotnických pracovníků, kteří způsobilost získali mimo území České republiky,
i) údaje o zahájení, přerušení nebo ukončení výkonu zdravotnického povolání,
j) údaj, zda jde o hostující nebo usazenou osobu,
k) údaje o ověření znalosti českého jazyka u zdravotnických pracovníků, kteří získali odbornou způsobilost ve studijním programu v cizím jazyce na území České republiky,
l) identifikační údaje poskytovatele nebo poskytovatelů nebo poskytovatelů sociálních služeb, u kterých je zdravotnický pracovník zaměstnán,
m) kraj, na jehož území zdravotnické povolání vykonává,
n) údaje o ztrátě oprávnění k výkonu zdravotnického povolání, o ztrátě zdravotní způsobilosti, ztrátě bezúhonnosti a délku období, na které je výkon činnosti zakázán.
Lékaři se bojí zneužití svých údajů
Lékaři pochybují o důvodech a účelnosti shromažďování některých výše uvedených údajů, resp. není jim zřejmý důvod nakládání s těmito údaji. Jako příklad pak ve svém stanovisku uvádějí údaj o kraji, kde pracovník působí.
Podle představitelů KSL je ovšem zásadní to, že budou tyto citlivé údaje veřejně přístupné na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví.
„Zveřejnění údajů v rozsahu předpokládaném zákonem pokládáme za zcela neodpovídající důvodu a účelu a rovněž zasahující do práv zdravotnických pracovníků způsobem, který není odůvodnitelný. Obáváme se neužitelnosti údajů získaných z této veřejné části registru,“ píší ve svém stanovisku představitelé soukromých lékařů.
(Stanovisko KSL podepsali: MUDr. Vladimír Dvořák – předseda sdružení soukromých gynekologů a mluvčí KSL, MUDr. Pavel Chrz – prezident České stomatologické komory, MUDr. Václav Šmatlák – předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, MUDr. Zorjan Jojko – předseda Sdružení ambulantních specialistů.)