Nová verze zákona má začít platit již tento rok. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na oficiální zdroje.
Ve výjimečných situacích reforma umožňuje také realizaci potratu do 22. týdne těhotenství, a to pokud bude ohrožen život nebo zdraví matky či bude zjištěna závažná deformace plodu.
Bez časového omezení bude interrupce možná v případě mimořádně těžké a nevyléčitelné choroby plodu, a to na základě posudku lékařské komise.
Pro reformu hlasovali členové vládní Španělské dělnické socialistické strany (PSOE) a dále především levicoví politici. Konzervativní Lidová strana (PP) a několik menších stran byly naopak proti. Ve španělském Kongresu poslanců byla nová verze zákona přijata již v prosinci.
„Schválením této reformy se odčinila vina, kterou vůči ženám naše společnost měla,“ řekla Leire Pajínová z PSOE.
Podle dosavadního zákona z roku 1985 byly ve Španělsku interrupce trestným činem. Povoleny byly jen ve výjimečných případech. Například při znásilnění do 12. týdne těhotenství, při deformaci plodu do 22. týdne a bez časového omezení v případě ohrožení fyzického či psychického zdraví matky.
Tato reforma potratového zákona má mnoho odpůrců především z řad katolické církve a konzervativních kruhů. V říjnu 2009 demonstrovaly v Madridu proti liberalizaci potratového zákona stovky tisíc lidí.
Vláda premiéra Josého Luise Zapatera původně chtěla v nové verzi zákona umožnit potraty i nezletilým dívkám od 16 let bez informování rodičů, to však ve Španělsku narazilo na velký odpor.