Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů (CJK) je relativně mladá a její příslušníci - mormoni - jsou velmi fl exibilní a přizpůsobiví. Avšak během jejich hospitalizace v naší běžné nemocnici mohou nastat překážky, které je nutné odstranit. K jejich poznání nám může posloužit zmíněný model, jenž přináší základní a nejdůležitější informace.
Náboženství a filozofie
Úředním jazykem mormonů je angličtina, misionáři se učí jazyk dané země. Středisko církve je v Salt Lake City, stát Utah, USA. Nyní se k ní hlásí asi 10 milionů lidí na světě, přes polovinu jich je mimo USA. V ČR se k nim hlásí na 1300 lidí.
Příslušníci této církve věří v Boha a Ježíše Krista; základní věroučný text pro ně představuje Kniha Mormon a některé části Bible. Řídí se podle Desatera a při křtu slibují jeho striktní dodržování. Mormoni věří v posmrtný život, který budou trávit se svou rodinou. Vyznávají morální zásady - poctivost, lásku a rozvoj lidského charakteru - osobní vlastnosti stanovené příkladem samotného Krista.
Příslušníci této církve mohou během nemoci požádat „nositele kněžství“, jímž je každý člen církve, o požehnání k uzdravení. Ten dotyčnému olivovým olejem potře čelo a poté na něj přiloží ruce k požehnání.
Rodina a společnost
Mormoni jsou organizováni v kongregacích a musí respektovat nadřízené. Můžeme se též setkat s misionáři, zpravidla mladí lidé odjíždějí do ciziny za poznáním a aby šířili vlastní filozofi i. Mají velký zájem o genealogii a rodokmeny, nepijí alkohol, kávu, některé druhy čaje a jiné drogy, zcela vyloučený je alkohol a cigarety. Považují své tělo za posvátné a jsou vedeni k tomu, aby se o ně starali. Antikoncepce je tolerována u vdaných žen, potrat může být povolen pouze při ohrožení života ženy. Provozují vzdělávací zařízení všech typů, pověstná je Univerzita Brighama Younga v Utahu, kde je největší archiv rodokmenů na světě. Odtud můžeme vyvodit systém a nastínit řešení problémů, které mohou nastat při ošetřování pacientů hlásících se k CJK.
Systém typický pro danou kulturu
* Každodenní modlitba k Bohu, * dietní opatření,* požehnání k uzdravení,* důraz na rodinu a nutnost její blízkosti,* misionáři hovoří anglicky nebo obtížně česky.
Problémy v nemocnici
* Mnohdy nelze zajistit klidné místo pro modlitby nebo obřady k uzdravení,* často je podáván čaj nebo bílá káva,* omezené hodiny pro návštěvy,* stále málo sester ovládá cizí jazyk.
Možná řešení
* Zajistit klientovi tekutiny bez kofeinu,* zajistit soukromí pro obřady a modlitby,* respektovat větší množství rodinných příslušníků a časté návštěvy, zajistit sestru, která ovládá cizí jazyk, případně tlumočníka.
Závěr
V souvislosti se zvýšenou migrací lidí a jejich příslušností či příklonem k různým náboženským hnutím a církvím, se stále častěji setkáváme s příslušníky různých kultur. Je nutné poskytovat péči tak, aby jim nebylo ublíženo.
LITERATURA |
Ivanová, K.: Multikulturní ošetřovatelství I. Praha, Grada, Praha, 2005. Špidurová, L.: Multikulturní ošetřovatelství II. Praha, Grada, 2005. Archalousová, A.: Přehled vybraných ošetřovatelských modelů. Hradec Králové, Nukleus, 2003. http://www.mormoni.cz (cit. 2006-04-15) |
O autorovi: František Dolák Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity (FDolak@seznam.cz)