Nošení obálek s rentgenovými snímky a zprávami o lékařských nálezech od ambulance k ambulanci? Zapomeňte! Alespoň v olomoucké fakultní nemocnici (FNO) bude podobná představa již brzy minulostí.
Nemocnice se nedávno připojila k projektu přípravy informačního medicínského systému, který umožní lékařům z různých zdravotnických zařízení, ale i z různých zemí, vyměňovat si nezbytné údaje o pacientovi přes internet.
Na projektu informačního systému pracuje největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji společně s univerzitou v řeckém Patrasu a multimediálním centrem v italském Terni.
Ze tří čtvrtin z celkových 3,2 milionu korun jej dotací podpoří Evropská unie. Nemocnice samotná se na projektu účastní přibližně částkou 800 tisíc korun. Jeho koordinátor Martin Přibyl z fakultní nemocnice sdělil, že peníze z evropských fondů poputují pouze na přípravu systému.
Na provoz bude nezbytné najít finance odjinud. Evropskou podmínkou rovněž je, aby nemocnice dotaci využila do dvou let. Pro zaměstnance FNO chystaná informační síť nebude úplnou novinkou.
Již od loňska je jim k dispozici špičkový systém PACS, díky němuž si specialisté mohou předávat výsledky vyšetření pacientů, včetně rentgenových snímků, prakticky okamžitě.
„Výrazně to zrychlilo a zjednodušilo naši práci,“ uvedl přednosta Radiologické kliniky a odborný garant projektu Miroslav Heřman. „Bylo by přínosné, kdyby takto mohla komunikovat zdravotnická zařízení mezi sebou. Evropský projekt, na němž budeme pracovat, je vlastně přípravou na propojení sítí jednotlivých nemocnic zejména pro předávání obrazových informací,“ dodal.
Odborníci pak budou moci na dálku snadněji a rychleji konzultovat diagnózu a případnou léčbu pacienta.
S nabídkou spolupráce na přípravě informační medicínské sítě se FNO obrátila i na další zdravotnická zařízení a instituce v kraji. Oslovila Univerzitu Palackého a Vojenskou nemocnici. „Uvítáme i zájem dalších, kteří budou chtít k vývoji systému přispět,“ doplnil koordinátor Přibyl.
Kateřina Ličková, Olomoucký den