Začátkem příštího roku by měla skončit i lékařská pohotovost ve Vrchlabí
Pokutu udělila Pavlu Rusému, jednomu z lékařů, kteří v zimě roku 2003 zhruba čtvrt roku obnovenou špindlerovskou pohotovost zajišťovali, okresní pobočka České lékařské komory (ČLK) v Jičíně.
Pokutu dostal také provozovatel pohotovosti
„Doktor Rusý neměl v rozhodné době předepsanou atestaci a nebyl nad jeho činností trvale zajištěn nutný lektorský dohled zkušenějšího lékaře. Porušil tak povinnost uloženou mu při výkonu povolání,“ přiblížil předseda senátu čestné rady Okresního sdružení ČLK v Jičíně Lubor Vokrouhlický.
„Předpisy stanoví maximální pokutu, což je nižší forma postihu, dvacet tisíc korun,“ upřesnil Vokrouhlický. Pokutu deset tisíc korun dostal před dvěma lety i tehdejší provozovatel špindlerovské pohotovosti, pod nímž Rusý vykonával pravidelné služby, Petr Novák.
„Záležitost stanoveného dohledu není zdaleka jednoznačná. Rusý během služeb na pohotovosti zachránil dvěma lidem život,“ konstatoval Novák, který snahu o resuscitaci LSPP ve Špindlerově Mlýně dávno vzdal.
Komoru upozornili na tehdy nedostatečnou kvalifikaci mladého lékaře Rusého z konkurenčního Medical centra, majícího střediska ve Špindlerově Mlýně a Harrachově.
„Jde o netradiční absurdní kolizi. Takto by se lékaři k sobě chovat neměli,“ tvrdí Vokrouhlický, šéfující nyní Rusému v jičínské nemocnici. Pohotovost ve Špindlu, kterou odmítl Krajský úřad v Hradci Králové financovat, privátně zajišťovala ve vlastní režii trojice lékařů od ledna do dubna 2003.
Město Špindlerův Mlýn mohlo přispět maximálně osmi sty tisíci korunami, když roční náklady na LSPP představovaly 2,5 miliónu korun. Lékaři obnovené LSPP, přežívající díky hotovostním platbám zahraničních turistů, stačili za zimu ošetřit skoro šest stovek pacientů.
„Společně s kolegou jsme museli investovat skoro devadesát tisíc korun z vlastních kapes. Šlo trochu o partyzánštinu, ale nelitujeme,“ pronesl tehdy Rusý, mapující v Krkonoších terén pro budoucí podnikatelské aktivity.
Končí i LSPP ve Vrchlabí
Konec LSPP působí ve Špindlu problémy v době volna obvodního lékaře, kdy nejbližší lékařská pomoc existuje ve Vrchlabí. „Pokud vím, od 1. ledna příštího roku má skončit i ta vrchlabská, což situaci ještě zkomplikuje. Všechno zůstane na záchrance.
Špindl by si alespoň v zimních měsících LSPP zasloužil. Já do toho ale nepůjdu,“ poznamenal Novák. Zastupitelé královéhradeckého kraje už konec vrchlabské pohotovosti většinou hlasů zpečetili. „Usnesení se spolu s ostatními odpůrci zrušení LSPP ve Vrchlabí pokusíme napadnout,“ sdělil jeden ze zastupitelů za KSČM.
Vladislav Prouza,
Právo - Východní Čechy