Spoluúčast 3000 Kč jen u léků na předpis

9. 2. 2007 8:55
přidejte názor
Autor: Redakce
Spoluúčast pacientů 3000 korun ročně, kterou plánuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek od roku 2009, se má týkat pouze léků na předpis. Poplatek za recept, za návštěvu u lékaře a za den na lůžku v nemocnici bude nad limit 3000 korun...


Spoluúčast pacientů 3000 korun ročně, kterou plánuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek od roku 2009, se má týkat pouze léků na předpis. Právu to potvrdil včera.

„Ano, mělo by to tak být,“ sdělil. Znamená to, že poplatek za recept 20 korun, 50 korun za návštěvu u lékaře a 50 korun za den na lůžku v nemocnici, kterou rovněž ministr připravuje, bude nad limit 3000 korun.

Ve skutečnosti tedy připravovaná spoluúčast pacientů bude mnohem vyšší, než je doposud. Ministerstvo nyní připravuje novou lékovou vyhlášku, která má platit od dubna. „Snažíme se naší vizi 3000 korun doplatku za léky v roce už přiblížit,“ řekl ministr. Nad tuto částku by pak pojišťovny přeplatky vracely.

Ministr zároveň potvrdil, že v každé lékové skupině i nadále zůstane alespoň jeden lék, který bude vždy plně hrazen ze zdravotního pojištění. Protože ale ministerstvo u řady léků, i levných, snižuje úhradu od zdravotních pojišťoven, bude to znamenat, že pacient od dubna v průměru doplatí za léky na předpis asi o 150 korun ročně víc než dosud.

Nyní v průměru občané doplácejí na léky na předpis 700 korun a důchodci 1200 korun v roce. Od dubna to tedy bude v průměru o 150 korun víc.

Zdravotní pojišťovny tak mají uspořit asi 2 miliardy korun ročně. Tyto peníze mají být věnovány na „nové účinné léky zaváděné na trh a rozšíření dostupnosti existujících prospěšných léčiv“.

Spor pokračuje

Ministr Julínek vyzval exministra zdravotnictví a předsedu zdravotního výboru Sněmovny Davida Ratha (ČSSD), aby „přestal lhát a strašit veřejnost, že od dubna pacienti nebudou doplácet o 150 korun ročně víc, jak připravuje, ale že to bude za měsíc“.

Na dálku tak pokračovala hádka mezi oběma aktéry, která začala už v nedělním televizním pořadu Otázky Václava Moravce, kde se oba ostře utkali právě o doplatky za léčiva. Rath nazval reformu ODS „Bílou horou českého zdravotnictví“.

A tvrdí, že doplatky od dubna budou mnohem vyšší, než Julínek oznámil. Ten mu ale včera vzkázal, že léčiva se pro pacienty nezdraží a že naopak jim „vyhláška přináší nové příležitosti v podobě moderních léčiv, která budou uvedena na trh a s minimálními doplatky“, zdůraznil ministr.

Alergici si připlatí

Měly by to být léky na onemocnění oční sítnice, imunoglobulin k zachování imunity, klopidogrel jako prevenci infarktu a mrtvice či aprepitant proti zvracení při chemoterapii.

Úhrada pojišťoven se má snížit (a tím doplatek od pacientů zvýšit) u některých léků na alergii, vysoký krevní tlak či nemocné srdce. Ministerstvo ale vyjednává s výrobci, že sníží ceny, takže by pacient neměl doplácet více.

Většina inzulinů bude nadále plně hrazena z pojištění, doplatek do 79 haléřů na den zůstává u inzulinových per. Pojišťovny zaplatí více za silné léky na bolest a sníží úhradu u slabších forem tramadolu, protože je pro silné bolesti nedostatečný.

Klesne také úhrada z pojištění u cimetidinu, staršího přípravku na léčení žaludečních vředů. Moderní léky pro tuto chorobu pojišťovna uhradí v plné výši.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?