Zákon o úrazovém pojištění začal platit už v roce 2006, dosud nenabyl účinnosti. Odkládala se už čtyřikrát, naposledy loni na rok 2017.
„Novela definitivně řeší osud zákona o úrazovém pojištění, který za osm let své platnosti nepřesvědčil o své životaschopnosti,“ uvádělo v podkladech ministerstvo práce a sociálních věcí.
Neúčinný zákon předpokládá, že úrazové pojištění by zajišťovala Česká správa sociálního zabezpečení. Pojistné by vybírala jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úrazu či s nemocí z povolání by pak hradila rentu. Shoda na tomto modelu mezi politiky, odbory a zástupci podniků ale nepanovala. Nyní se zaměstnavatelé pojišťují u dvou komerčních pojišťoven - České a Kooperativy, případné odškodné se pak platí z tohoto pojištění.
Zrušení normy by mělo dát prostor k přípravě nového systému. Mluví se zatím o třech variantách. Nově by například mohly úrazové pojištění místo dvou nabízet všechny komerční pojišťovny, fungovalo by to podobně jako povinné ručení u vozidel. Druhou možností je placení pojistného do jediné veřejné pojišťovny. Ve hře by mohl být i systém dávek.
Miroslav Opálka z KSČM soudí, že neúčinný zákon by se měl zrušit až potom, co vláda předloží jiné řešení. Normu podle Vladislava Vilímce (ODS) prosadila v minulosti vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD), ODS byla proti. Zákon by přinesl například vyšší náklady a administrativu, neobsahuje ani dostatečnou motivaci k prevenci úrazů, uvedl. ODS se k zákonu postaví podle něho stejně jako tehdy.
Nový zákoník práce je účinný od roku 2007. V tu dobu už zákon o úrazovém pojištění platil, takže se do kodexu odškodňování nedostalo. Bylo jen v přechodných ustanoveních. Nyní se má do zákoníku vrátit. Výši náhrad by měl stanovit kabinet svým nařízením.