Spory o peníze ve zdravotnictví nemají konce

6. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová by se dnes měla sejít s premiérem Jiřím Paroubkem. Probrat by s ním měla neutěšenou ekonomickou situaci zdravotnictví a zároveň deset bodů, které navrhuje ke stabilizaci systému....


„S těmito body nemůžeme souhlasit, jsou pro nás nepřijatelné,“ řekl novinářům v pondělí Jiří Bek, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Požadavky nelze stupňovat věčně

Spor je hlavně o peníze. Česká lékařská komora tvrdí, že zdravotní pojišťovny je zadržují a nevyplácejí tak, jak by mohly, za zdravotní péči. Naopak zdravotní pojišťovny tvrdí, že je možné rozdělit pouze balík, který se vybere na zdravotní pojištění.

Pokud budou lékaři své požadavky na peníze neustále stupňovat, systém zdravotního pojištění se bude výrazně zadlužovat a na konci příštího roku dosáhne dluh 22,5 miliardy korun, což by bylo o sto procent víc, než se očekává letos.

Nepopulární opatření

„Matematika je naprosto jednoduchá,“ říká viceprezident uvedeného svazu Vladimír Kothera. Předpokládáme v příštím roce, že příjmy na zdravotní pojištění budou vyšší o šest procent než letos. Dohodlo se, že z tohoto navýšení tři procenta se dají do plateb za zdravotní péči a tři procenta na oddlužení systému. Když se toto udělá, pak bude ztráta na konci roku 2006 14,5 miliardy korun. Aby byla nižší, k tomu je zapotřebí: * zmrazit ceny léků, * přehodnotit náklady na zdravotnický materiál, * redukovat síť zdravotnických zařízení. „Pokud se tato opatření udělají, může systém být na konci roku 2006 zadlužen částkou devět miliard korun. Když se neudělá nic a bude se postupovat v platbách tak jako dosud, bude ztráta 22,5 miliardy. Je jasné, že zvýšení platů lékařů v příštím roce nemůže přicházet v úvahu,“ řekl Kothera.

Shoda analytické komise

Zdravotní pojišťovny bijí na poplach a vyzývají lékaře k uvážlivosti. „K těmto číslům došla analytická komise složená ze zástupců některých zdravotníků a zdravotních pojišťoven. Je to poprvé, co se na číslech shodli. Nyní analýzu předáme ministryni Emmerové a věříme, že při dalším rozhodování z ní bude vycházet,“ řekl Bek.

Spor bude muset řešit premiér

„Paní ministryně dosud analýzu nemá. Až ji bude mít, pak se k ní vyjádří,“ řekla Právu týž den mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová.

Zdá se, že spor o peníze ve zdravotnictví mezi lékaři a pojišťovnami bude muset vyřešit premiér Jiří Paroubek. Jeho dnešní schůzka s ministryní Emmerovou by k tomu mohla hodně napovědět.

Tabulka

Kolik stála léčba z veřejného zdravotního pojištění

Rok Miliardy Rok Miliardy

1991 38 1999 108

1992 32 2000 115

1993 56 2001 131

1994 67 2002 137

1995 74 2003 148

1996 85 2004 161

1997 96 2005 172

1998 103 2006 184

U let 2005 a 2006 pouze odhad.

Zdroj: Svaz zdravotních pojišťoven

Václav Pergl, Právo

MUDr.Tomáš Rozsíval

Všechno je pravda. Jistě. Což takhle, aby si zdravotní pojišťovny zrovna tak, jako téměř všichni poskytovatelé, čili smluvní lékaři těchto pojišťoven, začali brát úvěry, kontokorenty apod., aby mohli své závazky plnit v normálních termínech a nesvádět to jeden na druhého. To, ,že zdravotnictví je podfinancováno, ví dnes každý ekonom. To je ovšem o tom, že peníze ve státě je nutno jinak přerozdělit. Hlavně státní aparát užírá neuvěřitelné sumy. Když byla komunistická armáda, sedělo v dejvické kachlíkárně asi 137 úředníků tzv. generálního štábu. Dnes tam sedí 4x více lidí ve čtyřech dalších budovách, počet profesionálních vojáků je pouze 35 000 proti tomu, co bylo za komunistů a „bojovala“ 250 000 armáda RVHP a Varšavské smlouvy !! A tak byste museli brát ministerstvo od ministerstva. Totéž, ale možná v ještě horší míře, se děje na úrovni měst, obcí a krajů. Žádný ouřada nepřijde o židli, ale vymyslí se mu náplň práce, čili nová židle , nové papíry a nová buzerace. Tím pádem další obtěžování běžného daňového poplatníka, nás lékaře a Váspacienty, nevyjímaje.

MUDr.Lenka Šepsová, PL Nový Bor

reakce:

Je zajímavé,že se ve všech příspěcích hovoří pouze o nemocniční sféře,o potížích soukromých lékařů se radeji nemluví. Splatnost se prodloužila neúnosněnapř. kveten mi byl proplacen 24,7, a za červen obdržím peníze 5,10,/ a nejsem sama/. Zajímalo by mne,kde vzít prostředky na nájem,plat zamenstnanců, zdrav + soc. leasingy apod,když je již nyní výpadek 2 plateb od VZP a do konce roku možná bude dalšíběžne.Čili za vykonaou práci dostaneme letos pouze 9-10 plateb.Máme tedy platit vše z kontokorentu s úroky,anebo máme podporovat druhořadou garnituru politiků,kteří utvrzují voličstvo v bludu,že vše je bezplatné , ze svých úspor?? Ráda bych slyšela od paní ministryně jednoznačné vyjádření a doporučení,kde máme peníze najít. Bohužel zde staré české přísloví Čím hloupější sedlák,tím větší brambory,“ neplatí. Jinak by z vedení MZD musely vytékat na naše účty zlaté řeky. Neb platební neschopnost a dluhy pojišťoven jsou důsledkem nekoncepční a špatné politiky státu.


  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?