SRN: milióny smrtelně nemocným

7. 11. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Německo chce rozsáhlým projektem zvýšit péči o smrtelně nemocné pacienty, a předejít tak diskusi o eutanazii. Až 250 miliónů eur bude stát program zvýšené péče o nevyléčitelně nemocné, který chce spustit spolkové ministerstvo zdravotnictví...


Chystaný vládní projekt má zmrazit probíhající debatu o eutanazii

Projekt počítá s nepřetržitým dohledem buď v nemocnici, nebo v domácnosti, přičemž na pacientech bude, aby se rozhodli, zda si zvolí kliniku či domov.

„Speciálně vyškolené týmy lékařů a ošetřovatelek se budou starat i o psychický stav smrtelně nemocných pacientů,“ řekla v televizi RTL ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová (SPD).

Veřejné mínění je pro legalizaci

Spolková vláda tak reaguje na výzkum veřejného mínění, podle něhož se tři čtvrtiny Němců stavějí za legalizaci „aktivní“ eutanazie pomocí léku způsobujícího smrt. Lékaři ošetřující těžce nemocné pacienty by měli být oprávněni, pokud o to pacient výslovně požádá, předepsat prostředek, který způsobí smrt.

Takovou formu eutanazie německé právo hodnotí jako vraždu. Zákony umožňují pouze eutanazii „pasívní“, to znamená zastavení péče zaměřené na prodloužení života, pokud pacient jasně vyslovil takové přání.

Koncem září zřídila v dolnosaském Hannoveru pobočku švýcarská organizace Dignitas, která „doprovází nemocné ke konci jejich života“. Vyvolala tím polemiky a protesty mezi politiky, církevními činiteli i lékaři. Podle týdeníku Der Spiegel jejích služeb využilo za posledních sedm let 253 občanů SRN.

Německá ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová musela letos v dubnu stáhnout návrh zákona, podle něhož by měli pacienti alespoň právo odmítnout léčebná opatření, která prodlužují život smrtelně nemocných. Podle ministryně je problém zejména v tom, že na Německu leží historické zatížení:

„Jsme pořád ještě ve stínu zločinů nacismu, který zneužíval eutanazie ke svým cílům.“ Eutanazie je legální ve Švýcarsku, v rámci EU pak v Belgii a v Nizozemsku.

Vladimír Plesník, Berlín

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?