Stát má platit vyšší pojistné za děti a důchodce

23. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Stát v příštím roce zvýší platbu zdravotního pojištění za své pojištěnce, tedy hlavně děti, důchodce, nezaměstnané atd. Platba vzroste z nynějších 481 na 493 Kč měsíčně...


Zvýšení pojistného navrhla vládě ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Stát platí zdravotní pojištění přibližně za 5,5 miliónu svých pojištěnců, a protože jde hlavně o děti a důchodce, a ti spotřebovávají péči nejvíc, platba je stále velmi nízká.

Na počátku zavádění systému zdravotního pojištění v roce 1993 byl podíl státu na vybraných penězích do zdravotního pojištění 27 procent a nyní klesl na dvacet jedno procento.

Na nedávné schůzce u premiéra Paroubka, kde se sešli lékaři, zdravotní pojišťovny, odbory a nemocnice, bylo dohodnuto zvýšení tohoto podílu. Kdyby totiž stát platil oněch 27 procent jako na začátku zdravotního pojištění, do zdravotnictví by za ta léta přišlo navíc zhruba 70 miliard a resort by neměl problémy jako dnes.

2,3 miliardy navíc

Podle ministryně stoupne od ledna vyměřovací základ, z něhož se pojistné počítá, o sto korun ze současných 3556 na 3656 Kč. Platby pojistného by tak vzrostly ze současných 481 na 493 Kč za měsíc a každého pojištěnce. Tím by zdravotnictví příští rok získalo 2,3 miliardy korun.

Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka navýšení plateb od státu nestačí. „Aby se zamezilo dalšímu růstu dluhu ve zdravotním pojištění, musely by platby státu za státní pojištěnce stoupnout o 144, ne jen o 12 korun,“ řekl Gajdáček.

Premiér Paroubek už dříve deklaroval, že stát bude svůj podíl na zdravotním pojištění zvyšovat, ale nejde to skokově. Vláda se zabývala i poslaneckou novelou, která by uložila nemocnicím, ale i ambulantním a praktickým lékařům, zveřejňovat údaje o úspěšnosti léčby.

Už 8. června projednávala vláda jinou poslaneckou novelu, která také se zveřejňováním údajů počítala, ale vláda ji ani nepodpořila, ani nezamítla. Zaujala neutrální stanovisko.

Premiér Paroubek si myslí, že zveřejňování údajů o kvalitě léčby by bylo správné. Chtějí to i pojišťovny a samy to navrhly při červnové schůzce s premiérem. Pro je i ministryně Emmerová, která ale soudí, že by neměly být zveřejňovány údaje o úmrtnosti v nemocnicích.

„Je to zavádějící, protože fakultní nemocnice, kam se odesílají nejtěžší pacienti, by paradoxně úmrtnost mohly mít největší, ač léčí nejlépe, protože pacienty už není kam dál přeložit,“ řekla Právu ministryně. I ona ale podporuje zveřejňování informací o léčbě. O konečném osudu novely bude rozhodovat parlament na podzim.

Václav Pergl, Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?