Laboratoř provádí analýzy biochemické, hematologické, koagulační, chemická vyšetření moče i vyšetření močového sedimentu, analýzy mozkomíšního moku včetně nativní spektrofotometrie a počtu elementů a dále pak nabízí služby krevního skladu.
Vzorky
Do statimové laboratoře přicházejí vzorky v primárních zkumavkách, označených čárovým kódem (uzavřený systém Vacutainer, BD). Všechny analyzátory jsou vybaveny čtečkami čárových kódů, proto je možné provádět analýzy přímo z primárních zkumavek. V případě nutnosti vyšetření sekundárního vzorku má laborantka možnost vytisknout si příslušný čárový kód přímo v laboratoři.
Dostupnost výsledků
Výsledky laboratorních vyšetření jsou pro požadující oddělení nemocnice k dispozici v elektronické podobě. Výsledky vyšetření z vitální indikace jsou do 15 minut (jedná-li se o vyšetření z plné krve), případně do 30 minut (vyšetření z plazmy). Výsledky statimových vyšetření jsou k dispozici do 60 minut, což odpovídá doporučením ČSKB.
Přístrojové vybavení
Hlavními biochemickými analyzátory ve statimové laboratoři jsou dva přístroje Unicel DxC 800 firmy Beckman Coulter, na kterých se provádí 82 % biochemických analýz. Na vyšetření kardiálních markerů a betaHCG je používán analyzátor ACCESS 2, Beckman Coulter. K vyšetření osmolality séra a moče slouží osmometry FISKE 2400 a 2020 firmy Advanced. Vyšetření krevních plynů provádíme na analyzátoru Phox, Nova.
Tento analyzátor je však pouze záložní, neboť všechny JIP a ARO v nemocnici jsou vybaveny vlastními analyzátory ABR. Vyšetření moči se provádí na automatizované lince, která se skládá z analyzátoru Arkray pro chemickou analýzu a IRIS IQ200 pro stanovení močového sedimentu. Krevní obraz s pětipopulačním diferenciálem je měřen na analyzátoru Advie 2120 firmy Bayer, koagulační parametry pak na přístroji CA 7000 firmy Sysmex.
Popis analyzátoru Unicel DxC 800
Unicel DxC 800 je automatický, počítačem řízený analyzátor určený pro in vitro diagnostiku. Lze na něm vyšetřovat vzorky plné krve, séra, plazmy, moči a mozkomíšního moku. Kapacita analyzátoru je 1440 testů za hodinu. Firma Beckman Coulter dodává originální reagencia pro více než 100 metod. Analyzátor se skládá ze dvou měřicích modulů: modular chemistry (MC) a cartridge chemistry (CC). Vzorky jsou do analyzátoru dopravovány pomocí lineárního automatického podavače, který lze napojit na preanalytickou linku. V MC části je měřeno 9 analytů na elektrodách nebo rychlých fotometrech. Fotometricky jsou měřeny následující analyty: albumin, kreatinin, celková bílkovina a fosfor. Další analyty jsou měřeny na elektrodách: močovina na vodivostní, pro měření elektrolytů (sodík, draslík, vápník, chloridy) se používají iontově selektivní elektrody. Glukóza je měřena na glukózovém senzoru, který pracuje na principu Clarkovy elektrody. Výsledky vyšetření z této části analyzátoru jsou k dispozici za 42 sekund.
V CC části jsou analyty měřeny fotometricky nebo turbidimetricky. Měření probíhá ve skleněných kyvetách, kterých má analyzátor 125, při teplotě 37 oC. Reagencia jsou do kyvet pipetována dvěma reagenčními jehlami se senzory detekujícími hladinu. Vzorky jsou do obou částí analyzátoru pipetovány z jednoho vzorkového karuselu pomocí pipetorů opatřených detektorem sraženin.
Kapacita vzorkového karuselu je 40 vzorků. Po přidání vzorku a případně dalších reagens je obsah kyvety promícháván pozlaceným vysokorychlostním rotačním míchadlem. Výsledky jsou k dispozici v závislosti na délce inkubace za 5 až 12 minut od okamžiku napipetování reagens do kyvety. Reagencia jsou uchovávána v zásobnících v chlazeném prostoru analyzátoru (2-8 oC).
Kapacita reagenčního karuselu je 59 zásobníků. Všechny metody se denně kontrolují v rámci interní kontroly kvality pomocí kontrolních materiálů s deř novanými hodnotami na třech koncentračních hladinách.
Na analyzátoru si zvláště ceníme pěkně udělaného elektronického deníku údržby, který informuje o tom, jaký typ údržby má být proveden (týdenní, měsíční, dvoua tříměsíční), zároveň je zaznamenáno, kdo údržbu provedl. Výsledky jsou z analyzátoru automaticky posílány do laboratorního informačního systému (LIS), odkud jsou po kontrole laborantkou a lékařem odesílány do nemocničního informačního systému (NIS).
Závěr
Laboratorní výsledky ze statimové laboratoře OKBHI NNH, které jsou včas a v dostatečné kvalitě poskytovány požadujícím lékařům, jsou důležitou pomůckou pro hodnocení stavu pacienta a stanovení následné terapie. Naší snahou je, díky odbornému personálu, kvalitnímu přístrojovému vybavení a zavedenému systému řízení jakosti, takovéto výsledky lékařům poskytovat.
SOUHRN
OKBHI NNH poskytuje v nepřetržitém provozu laboratorní servis pro lůžkovou část nemocnice i ambulance. Ve vybavení laboratoře dominují analyzátory Unicel DxC 800, Beckman Coulter, analyzátor Advia 2120, Bayer, koagulometr CA 7000, Sysmex aj. V laboratoři je zaveden a certifikován systém řízení jakosti podle normy ISO 9001:2000.
SUMMARY
OKBHI NNH provides 24 hour laboratory services to inpatient as well as outpatient departments of the hospital. The laboratory equipment includes analyzers Unicel DxC 800, Beckman Coulter, analyzer Advia 2120, Bayer, coagulometer CA 7000, Sysmex etc. The laboratory has certified quality control system according to the norm ISO 9001:2000.
O autorovi: Petra Čapková Ing. Ladislava Dubská Kateřina Krylová Hana Jenčová Renáta Schuberová, OKBHI Nemocnice Na Homolce, Praha (ladislava.dubska@homolka.cz)