Státní zástupkyně otevřela případ exprimáře klatovské nemocnice

1. 10. 2014 8:12
přidejte názor
Autor: Redakce
Klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová opět otevřela případ bývalého primáře dětského oddělení klatovské nemocnice Jiřího Havránka. Rodiče malých pacientů si na něj stěžovali, že neadekvátními lékařskými zákroky jejich děti týral, například opakovanými neúspěšnými pokusy o zavedení kanyly.


Policie, která se případem zabývala pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, ale kauzu v polovině září odložila. Podle znaleckého posudku bývalý primář trpí psychickou poruchou a v době svého počínání nebyl trestně odpovědný.

Vítovcová nyní dospěla k názoru, že odložení případu zatím nebylo důvodné, protože nebyly opatřeny a náležitě zhodnoceny všechny důkazy. Uvádí se to v prohlášení Okresního státního zastupitelství. „Po vyhodnocení dosud opatřených důkazů jsem dospěla k závěru, že nadále není dána věcná příslušnost Okresního státního zastupitelství v Klatovech,“ uvádí se v prohlášení. Věcí se tak bude zabývat Krajské státní zastupitelství v Plzni.

Na policii se obrátili rodiče asi deseti pacientů se stížnostmi, že lékař na přelomu let 2012 a 2013 způsobil jejich dětem bolestivá zranění, například při zavádění kanyl. Ředitel nemocnice František Lešundák se všemi dotčenými omluvil a uvedl, že by se s poškozenými rodinami rád sešel a jednal s nimi. V případě, že budou splněny právní nároky, nebrání se ani vyplacení odškodného. Vyzval proto poškozené, aby se ozvali. Podle mluvčího nemocnice Jiřího Kokošky se ale nikdo neozval.

Nemocnice podle ředitele jednala tak rychle, jak jen to šlo. Havránek do práce nastoupil v květnu 2012, déle než půl roku byla s jeho prací spokojenost. Nepřišla na něj jediná stížnost, naopak asi pět pochval. Na podivné jednání upozornil poprvé personál dětského oddělení ke konci roku. Nemocnice se zpočátku domnívala, že Havránek má problémy s alkoholem, to se ale nepotvrdilo.

Havránek byl podle Lešundáka zastánce velmi invazivních výkonů, jako bylo zavádění centrálních žilních katétrů. Případy byly konzultovány s garanty a odborníky z Plzně, názory se různily, primář ale prý na těchto výkonech trval. Nemocnice by je však neměla dělat, protože nemá intenzivní dětská lůžka. Takové zákroky by měla vykonávat plzeňská fakultní nemocnice. V prosinci nemocnice Havránkovi tyto metody zakázala.

Když se objevily další stížnosti personálu, Lešundák s primářem 24. února jednal. Teprve tehdy se přiznal k onemocnění. Nemocnice nemůže podle ředitele komentovat zdravotní stav pacientů ani lékařů. V Klatovech ale o Havránkově nemoci vedení nemocnice nevědělo. Sám nic neřekl a při povinné vstupní lékařské prohlídce podepsal prohlášení, že nic nezatajuje.

Od 25. února nastoupil primář na léčení. I když se v polovině dubna vrátil s lékařskou zprávou, že je zdravý a schopný vykonávat povolání lékaře i primáře, k pacientům ho už v Klatovech nepustili. Havránek je nyní zaměstnán v nemocnici v Rakovníku, která by s ním ale chtěla rozvázat pracovní poměr.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?