Stávkující lékaři uzavřeli největší bagdádskou nemocnici

22. 3. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Stávkující lékaři dnes uzavřeli největší bagdádskou nemocnici Jarmúk. Pohrozili vládě masovým vystěhováním lékařů ze země, jestliže zdravotníci nebudou lépe chráněni před policejní zvůlí. Oznámil to v úterý člen bezpečnostního oddělení nemocnice Jarmúk...


Bagdád - v níž byly od invaze v roce 2003 ošetřeny tisíce lidí, kteří byli zraněni při atentátech a násilnostech.

Lékaři i zdravotní sestry dnes odešli domů po incidentu, při němž policisté zbili jednoho z jejich kolegů. Zbylý personál pak nemocniční bránu zamkl.

Chirurg Alí Abdal Vahíd incident popsal agentuře Reuters. Ve chvíli, kdy ošetřoval osoby, které byly zraněny při dnešním pumovém útoku, slyšel z chodby křik. „Když jsem vyšel z ordinace, viděl jsem, jak policista bil jednoho zaměstnance nemocnice. Ptal jsem se na to policisty, který mi odpověděl: ´My jsme vláda a děláme si, co chceme.´ S takovými útoky se lékaři nemohou smířit. Můžeme tuto nemocnici zavřít. Jestli chtějí přivézt někoho k ošetření, ať tady zaměstnají třeba Marťany,“ řekl Vahíd.

Z pohotovostní ordinace lékaři i sestry odešli, i když tam právě stál otec se zraněným synem v náručí.

Za násilím v iráckých nemocnicích je stejně jako na ulicích sektářský konflikt. V policejních jednotkách slouží hlavě šíité a někteří se domnívají, že personál při ošetřování dává přednost sunnitským pacientům. V Jarmúku je mimořádný provoz, protože jsou sem sváženi zranění z četných útoků v metropoli. Nemocniční podlahy jsou stále potřísněny krví. Své zraněné sem přivážejí civilisté i policie.

„Jednotky ministerstva vnitra nemají žádnou morálku. Když okamžitě nezačneme ošetřovat jejich zraněné, bijí a urážejí lékaře i sestry,“ uvedl člen nemocniční bezpečnostní služby.

I tři roky po invazi a po ukončení mezinárodních sankcí Iráku chybějí léky a modernější lékařské vybavení. Mzdy doktorů nejsou vysoké.

Předseda svazu lékařů Nazím Abdal Hamíd opakovaně žádal prezidenta Džalála Talabáního o zásah proti policejní zvůli ve zdravotnických zařízeních. „Upozornili jsme ho, že jednou v Iráku nebude jediný doktor. Budou-li krutosti pokračovat a vláda neposkytne ochranu, odejdou lékaři z Iráku navždy,“ řekl Hamíd.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?