Stehlíková: Odpolitizujme zdravotnictví

26. 6. 2007 9:05
přidejte názor
Autor: Redakce
"Ve všech státech Evropy konsenzus ke zdravotnictví byl cestou odborné debaty. Kolegovi Rathovi bych mohla vzkázat, že musíme ten problém odpolitizovat. Musíme myslet na pacienta,“ říká členka kulatého stolu k budoucnosti financování českého zdravotnictví za Stranu zelených ministryně Džamila Stehlíková...


Seriál Zdraví.Euro.cz na téma chystaného kulatého stolu o financování zdravotnictví.

Co od kulatého stolu očekáváte?

Ten nápad vítáme. Odborná debata o budoucnosti zdravotnictví je zapotřebí a pak by měla navazovat i veřejná debata. Především očekávám, že se kulatého stolu zúčastní veškeré relevantní parlamentní strany. Dohoda o budoucí podobě zdravotnického systému, mám na mysli reformu zdravotního pojištění, se musí opírat o širší konsenzus, protože to bude dlouhodobá změna. Je to podobná změna jako u důchodového systému. Předpokládám, že tam najdeme průsečík představ o reformě a konsenzus.

Očekávám tedy, že proběhne velice kvalifikovaná debata především o ekonomice zdravotnictví, především o tom, jakým způsobem upravit systém tak, aby příjmy, které do něj plynou, odpovídaly výdajům. Věřím, že půjde také o nastavení standardů zdravotní péče hrazené z povinného veřejného zdravotního pojištění. Za předcházejících vlád se to nepovedlo a proto není dosud nikde zakotveno, na co má občan z povinného veřejného pojištění nárok. Chybí také standardy kvality.

Podstatu dnešního zdravotnictví není třeba opouštět\\
Komise nemá vytvářetlegislativní návrhy

Podobných komisí už bylo více a úspěšné nebyly

Politici budou hledat shodu

Po odborné stránce se můžeme shodnout

ČSSD hlásí bojkot Julínkovy komise

Další věcí jsou velké regionální rozdíly. Liší se péče, jakou dostává občan z Prahy a občan ze severních Čech. Já osobně jsem ze severních Čech, proto vím, o čem mluvím z konkrétních případů i ze statistik. To se musí změnit. Úkolem tedy bude nastavení standardů a nastavení mechanismů, které odstraní diskrepanci mezi tím, co do systému přichází a co systém může vydat. Každý občan by měl mít definováno, na jakou péči má nárok, aby byla tato péče udržitelná finančně a aby celorepublikově odpovídala standardům.

ČSSD ale avizovala, že své zástupce do kulatého stolu nepošle…

Strašně mě mrzí, že se k tomu zatím ČSSD nedokáže postavit čelem. Buď nemá potřebné odborníky, nebo kuráž zapojit se do věci, která je pro budoucnost českého zdravotnictví klíčová. Tím myslím nastavení skutečných strukturálních reformních roků. Víme, že nastavení poplatků je opatření ryze regulační a není to samotná reforma.

Podle poslance Davida Ratha je ale prakticky nemožné najít mezi levicí a pravicí konsenzus ve zdravotnictví…

Zdravotnictví není o levici a pravici, ale o efektivitě. Pokud někdo říká, že nemůže najít konsenzus, aniž by zasedl k jednacímu stolu, tak to vypovídá o něčem jiném, o politické kultuře. Každý politik, který má mandát veřejnosti, by se měl problematice stavět čelem. Ať tedy řekne odborné argumenty, nikoli ideologicky štvavé věty vyvolávající na veřejnosti paniku. David Rath není schopen dát odborné argumenty. Nemůže argumentovat tím, že to je ideologický problém.

Ve všech státech Evropy byl konsenzus ve zdravotnictví dosažen cestou odborné debaty. Kolegovi Rathovi bych mohla vzkázat, že musíme ten problém odpolitizovat. Když budeme říkat, že to je problém levice a pravice, bude to tragédie zdravotnictví. Musíme myslet na pacienta. Teprve tehdy, pokud problém odpolitizujeme, můžeme problém řešit. Důvodem, proč do komise zveme všechny politiky i experty, je, abychom ten problém odpolitizovali a řekli, jak občanům zajistíme kvalitní efektivní dostupnou zdravotní péči v rámci evropských standardů tak, aby to nezruinovalo náš státní rozpočet. Kapacity na to máme.

Propočty odborníků tvrdí, že pokud se přednastaví systém a pokud do toho systému vstoupí i konkurence zdravotních pojišťoven a vytvoří se prostředí, které podpoří péči kvalitnější a levnější, pak systém udržitelný je. Pokud to necháme tak, jak je, udržitelný není. Myslíme na budoucnost našich dětí, aby měli tak kvalitní péči jako my. Populace stárne a pokrok medicínské vědy vede k tomu, že musíme držet krok. Nemůžeme v Česku poskytovat nižší standard péče než ve zbytku Evropy. Naše zdravotnictví na to má odborně, a pokud se provede jeho vnitřní reforma, bude na to mít i systém.

V první fázi se má v komisi mluvit o tom, jaké hlavní dlouhodobé hrozby čekají zdravotnický systém. Odborníci mluví hlavně o stárnutí populace.

S tím souhlasím, protože starší obyvatelé jsou největšími spotřebiteli zdravotní péče. Když vezmeme v potaz pokrok lékařské vědy, nárůst výdajů na zdravotnictví poroste, a na to musíme být připraveni. V systému musí být dostatek peněz a ten tam bude, pokud budou pojišťovny efektivními hospodáři. Cesta k tomu vede přes vytvoření trhu, kde budou zdravotnické služby poskytované tak, aby poskytovatelé, kteří péči poskytují kvalitně a nepředraženě, se budou moci opravdu prosadit a uplatnit svůj potenciál

Strana zelených do komise nevyšle čtyři, ale tři zástupce. Proč?

Jsme sehraný tým. Olga Zubová byla členkou poslaneckého zdravotního výboru, nadále se tomuto problému věnuje. Dále jsem do komise vyslána já a jako expert doktor Jaroslav Smutný. Kolega Julínek nás ujistil, že není důležitý počet členů, důležitá je reprezentace názorů.

(ada), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?