„Je škoda, že se to tady postupně likviduje. Už moc nevěřím tomu, že by se to mohlo zlepšit,“ řekla Deníku Anežka Veselá z Dačic.
Stejně reagovali i další pacienti, kteří se před návštěvou lékaře zastavili v Domovince, která v areálu nemocnice zajišťuje centrum denních služeb například i pro lidi čekající na vyšetření. Lidem nejvíc vadí, že by za lékařskou péčí měli například cestovat až do Jindřichova Hradce.
Marie Soukupová z Dačic, která trpí cukrovkou, si nedokáže představit, že by musela absolvovat dlouhou cestu na vyšetření hladiny cukru v krvi. „K doktorovi musím nalačno a navíc z delší cesty autobusem nebo i sanitkou se na mi dělá špatně,“ uvedla a dodala, že ji stav nemocnice mrzí o to víc, že se na stavbu zařízení lidé skládali.
„Když se nemocnice otevírala, moje maminka byla ve dvaapadesátém roce jedna z prvních pacientek, kterou tady operovali. Vždycky jsme byli s péčí spokojeni. Nevím, co my starší budeme dělat,“ povzdechla si v jedné z čekáren Jaroslava Somerová ze Studené na Jindřichohradecku.
Zdravotnický personál na bývalé interně odbyl otázky Deníku na situaci většinou slovy: „Nezlobte se, ale k tomu vám nic neřeknu. Jsme z toho znechucení.“
Mnozí se bojí o práci i přesto, že vedení nemocnice zatím ujišťuje o opaku.
Sdílnější byla pouze jedna z pracovnic nemocnice, kterou Deník zastihl na jedné z chodeb zařízení. „Pracuji tady od konce sedmdesátých let, ale v takovém stavu jako teď to tady nikdy nebylo. Odešli nejlepší doktoři i zdravotní sestry,“ řekla.
V Dačicích dokonce koluje fáma, že společnost provozující nemocnici přiváží do města nad Dyjí na léčení bezdomovce tak, aby zaplnila plánovaná lůžka následné péče, která mají nahradit lůžka na zrušené interně. „Je pravda, že jsme přivezli osm pacientů z nemocnice v Českém Brodě, kde se redukovala lůžka,“ řekl ředitel dačické nemocnice Leoš Dostál, ale verzi o lidech bez domova popřel.
Přeměnu interny na lůžka následné péče, která by pomohla zachovat pracovní místa, musí odsouhlasit pojišťovna. Ta zatím váhá.
Zrušená interna má však dopad i na fungování zdravotnické záchranné služby v Dačicích. Ta teď musí pacienty z Dačicka vozit až do Jindřichova Hradce.
„Počet výjezdů od zrušení interny sice nevzrostl, ale prodloužila se doba, kdy máme pacienta v péči my záchranáři. Navíc, když jedeme do Jindřichova Hradce, tak jsme pryč asi hodinu a půl,“ vysvětlila vedoucí lékařka záchranné služby Ladislava Fabešová. S tím souhlasí i lékař zdejší záchranné služby Hubert Wolf.
Vzhledem k tomu, že je tedy k dispozici jedna posádka s lékařem a k tomu jedna příslužba složená se zdravotní sestry a řidiče, chystá se zřízení ještě jedné posádky. Podle Fabešové se rozhoduje, zda bude sídlit v Dačicích, či v Kunžaku, a to kvůli dojezdové době.
Miroslava Kolářová, Regionální deník