Předtím byla hlášena především z karibské oblasti.
Název je odvozen z afrických jazyků, v nichž chikungunya znamená skloněný, a slovo tak popisuje vzhled pacientů. Trpí často bolestmi kloubů a svalů a také hlavy. Nemoc, kterou šíří hmyz, provází horečka, zvracení a velká únava. Poprvé se objevila před 60 lety v Africe.
„Máme zde novou nemoc a snažíme se proti ní bojovat,“ citovala agentura AFP salvadorskou ministryni zdravotnictví Violetu Menjívarovou.
Dva pacienty ohlásila také Panama. Šest pacientů registrovaných na Kubě se vrátilo z Haiti a Dominikánské republiky.
Světová zdravotnická organizace na výskyt viru v karibské oblasti upozornila loni. Do letošního června bylo postiženo 4500 osob v 16 státech.
Panama a Salvador o svých pacientech informovaly nyní, na začátku období dešťů, kdy šíření nemoci může napomoci velký počet komárů. Salvador už začal v některých oblastech s postřikem k hubení hmyzu.
Kostarické úřady se skepsí konstatovaly, že zabránit zavlečení viru do země nebude možné, i když byly na hranicích zpřísněny zdravotní kontroly přijíždějících osob. „Nemůžeme celou zemi zakrýt moskytiérou, Kostarika má mnoho kontaktů s karibskou oblastí,“ řekl Roberto Castro z ministerstva zdravotnictví.
S podobnou rezignací reagovala i Nikaragua, která se připravuje, že nemoc se rozšíří i na její území. Guatemalské ministerstvo zdravotnictví odmítlo vyvolávat paniku předem, Honduras požádal zdravotnická zařízení, aby se připravila na léčení nakažených.
Chikungunya se poprvé vyskytla přes 60 lety v Tanzanii, z Afriky se pak šířila do Asie a jižní Evropy. V karibské oblasti byla poprvé zaznamenána loni. Virus se šíří rychle vzhledem k velikosti komáří populace a v případě Latinské Ameriky podle zdravotnických úřadů také kvůli tomu, že tamní populace nemá proti tomuto pro ni novému viru žádnou imunitu.