Praha - Oddělení ORL by podle něho v kraji mohla zcela zaniknout a pacienti by museli do Prahy.
„Nemůžeme si na nedostatky v ORL stěžovat, myslím, že je obor po kraji rovnoměrně rozmístěn,“ uvedla Markéta Hellerová, zdravotní rada Středočeského kraje. Problém s lůžkovým oddělením ORL v poslední době měla příbramská nemocnice. „Tam šlo ale o to, že dvě lékařky byly dlouhodobě nemocné a primář odešel do důchodu. V brzké době by se měl provoz plně obnovit,“ doplnila.
Na 100.000 obyvatel středních Čech připadá průměrně pět lékařů a pět zdravotnických zařízení ORL. Průměr v Česku je přitom 6,6 lékaře a šest oddělení. Podobně nízká čísla vykazuje i Vysočina a Karlovarský kraj. Naprosto opačná je naopak situace v Praze.
Oddělení ORL je jedno z nejvíce ziskových. Bendl se před časem dokonce obával toho, že právě tato oddělení by mohla v regionu úplně zaniknout a péče by se plně přesunula do Prahy. Obavu vyjádřil v květnu v souvislosti s přijetím zákona o neziskových nemocnicích.
V kraji je 56 vyšetřoven ORL, které jen loni přijaly 175.225 pacientů. Jedním z nejlepších oddělení ORL v Středočeském kraji se může prezentovat mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice. Nemocnice má moderního vybavení, které je údajně srovnatelné s tím v pražských nemocnicích.
Výrazné potíže naopak v kraji způsobuje nedostatek zubařů a v poslední době i praktických lékařů. „Zejména v okresech Praha-západ a Praha-východ je nedostatek znatelný. Je to proto, že se do těch okresů stěhuje hodně lidí,“ uvedla Hellerová.
ČTK