Středočeská města chtějí malé nemocnice

14. 2. 2007 8:40
přidejte názor
Autor: Redakce
Lepší nemocnice v rukou města než v soukromých, řekli si starostové některých středočeských měst a hodlají se přihlásit do výběrového řízení na prodej či dlouhodobý pronájem jedenácti zdravotnických zařízení v kraji...


Samy radnice ale počítají s komplikacemi. „Určitě se chceme přihlásit do řízení o mělnickou nemocnici. Nejsme z toho nijak nadšeni, ale považujeme to za nutnost. Větší šance na zachování současného rozsahu lékařské péče bude pod vedením města než pod vedením soukromníka, kterého bude zajímat hlavně zisk,“ řekl Právu starosta Mělníka Miroslav Neumann (ODS).

„O zachování zdravotnické péče ve městě nám jde především, provozovat nemocnici nikterak netoužíme, zvláště když se nyní objevily nové skutečnosti, které to ještě komplikují,“ dodal Neumann.

Proti spekulantům

Zmíněnými novými skutečnostmi je fakt, že ministerstvo financí nedoporučilo pojišťovnám uzavřít smlouvu na některá oddělení ve středočeských nemocnicích a tři z těchto nedoporučovaných oddělení jsou právě v mělnické nemocnici. Jde o porodnici a gynekologii, neonatologii a ORL.

„Jde to proti našemu záměru zachovat péči, hlavně nám jde o porodnici. Budeme muset vypracovat nové analýzy. Nyní zpracováváme studii, abychom se mohli přihlásit do výběrového řízení, kvalifikovaně se ucházet o nemocnici a abychom měli šanci uspět,“ řekl mělnický starosta.

Částku, kterou je město ochotno za nákup nemocnice od Středočeského kraje utratit, zatím nezveřejnil. Bude se o ní rozhodovat na jednání městského zastupitelstva v polovině března.

O nabízené nemocnice mají zájem i další města. Vedení města Hořovice na Berounsku požádalo kraj o bezúplatný převod místní nemocnice. I tady chtějí zachovat péči o pacienty a zabránit tomu, že by se nemocnice mohla ocitnout v rukách nezdravotnických spekulantů.

„Nechceme se dočkat toho, že nemocnici koupí některá se silných investorských a finančních skupin,“ uvedl podle ČTK hořovický starosta Luboš Čížek. Hořovická nemocnice zaměstnává 400 lidí a je druhým nejvýznamnějším zaměstnavatelem ve městě se zhruba 6500 obyvateli.

Starosta Čížek nepočítá, že by zdravotnické zařízení s více než 230 lůžky akutní péče a uznávanou porodnicí mohlo provozovat samotné město s rozpočtem kolem 120 miliónů korun. „Sami bychom to nezvládli, pro tento případ máme strategického partnera,“ uvedl starosta.

Rozhodne výběrové řízení Podle mluvčího středočeského krajského úřadu Martina Kupky se všechny obce stejně jako další zájemci musí přihlásit do výběrového řízení. „Nikdo nemůže být ve výběrovém řízení upřednostňován,“ uvedl mluvčí Kupka.

O jedenáct menších středočeských zařízení je nejspíš větší zájem. Jak nedávno uvedl radní kraje zodpovědný za zdravotnictví, dokumenty o nemocnicích si na úřadu vyzvedlo více než sto zájemců, takže to obce nebudou mít v konkurenci jednoduché. O bezúplatný převod místních nemocnic projevily zájem také radnice v Rakovníku a Nymburce.

Kraj má podle hejtmana Petra Bendla (ODS) zájem, aby v nemocnicích zařazených do výběrového řízení byla zdravotnická péče zachována. „Proto jsme nastavili velmi přísné podmínky výběru, ačkoli si tím snižujeme možný výnos. Přesto je mezi podmínkami například minimálně pětiletá garance zachování zdravotní péče v současném rozsahu a výše plánovaných investic do zařízení,“ uvedl Bendl.

Podle středočeské opozice, která ovšem nemá dostatečnou sílu privatizaci zabránit, žádné podmínky nezabrání možnému krachu nemocnic.

„Jedinou šancí je převod nemocnic na veřejné neziskové organizace,“ opakoval šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš. Také hořovický starosta upozornil, že pětiletá garance zdravotní péče je závislá na tom, zda ji potvrdí pojišťovny.

Tato obava se ukazuje jako reálná, protože právě v menších nemocnicích ministerstvo nedoporučuje pojišťovnám uzavírat smlouvy na proplácení péče některých oddělení.

V majetku kraje má zůstat pět oblastních nemocnic v Benešově, Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Příbrami, naopak k prodeji či pronájmu kraj nabízí 11 zdravotnických zařízení: nemocnice v Berouně, Brandýse nad Labem, Mělníku, Nymburku, Hořovicích, Rakovníku a Třebotově. Dále také Ústav pneumologie a onkologie Na Pleši, léčebny dlouhodobě nemocných ve Vojkově a Prčici a Geriatrické a rehabilitační centrum v Kladně.

Uzávěrka nabídek měla být 15. února, ale kraj ji o měsíc posunul právě kvůli negativnímu vyjádření ministerstva vůči některým nemocnicím. Definitivní slovo ovšem nebude mít ministerstvo, ale přímo pojišťovny, které budou o uzavření smluv s nemocnicemi vyjednávat.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?