Průjem, zvracení i vyčerpání organismu. Jak se zbavit střevní chřipky?

27. 11. 2022 9:00
4 nové názory
MUDr. Daniel Petr | Odborný garant článku
„Střevní chřipka ohrožuje hlavně kojence a seniory.“

Střevní chřipka neboli gastroenteritida je akutní zánět žaludku a střev, který se typicky projevuje průjmem, zvracením a celkovou únavou organismu. Toto onemocnění většinou trvá jen pár dní, člověk se dokáže vyléčit sám a není proto nutné chodit k lékaři. U dětí a pacientů s oslabenou imunitou však může znamenat i ohrožení života. 

Co je střevní chřipka?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je střevní chřipka?
  2. Jak se přenáší střevní chřipka?
  3. Jaké má střevní chřipka příznaky?
  4. Střevní chřipka u dětí
  5. Léčba střevní chřipky
  6. Kdy vyhledat lékaře?
  7. Střevní chřipka v těhotenství a při kojení
  8. Střevní chřipka a prevence

Pokud vás trápí akutní průjem a zvracení v kombinaci se zvýšenou teplotou a celkovou slabostí, pravděpodobně je na vině střevní chřipka (odborně gastroenteritida). Tento zánět žaludku a střev, který lidé laicky nazývají také žaludeční viróza nebo třeba jednodenní střevní viróza, dokáže pacienta nepříjemně potrápit. Jeho příznaky ale většinou rychle odezní. [1, 2, 3, 45]

Jak se přenáší střevní chřipka?

Přemýšlíte, jaké mají zvracení a průjem příčiny? Původcem střevní chřipky mohou být viry, bakterie nebo různí parazité. Zdrojem nákazy přitom nejčastěji bývá zkažené jídlo, kontaminovaná voda, ale i nemyté ovoce a zelenina. K přenosu gastroenteritidy však může dojít i kapénkami nebo třeba při bližším kontaktu s nakaženou osobou.

Pokud se jedná o virovou infekci, k nákaze dochází tzv. fekálně-orální cestou, tedy přímým kontaktem s rukama znečištěnýma stolicí. Virovou střevní chřipku nejčastěji způsobují rotaviry nebo noroviry a je vysoce nakažlivá. Nákazu bakteriálního původu mají obvykle na svědomí bakterie Salmonella, Campylobacter nebo Escheria Coli.

Střevní chřipka: inkubační doba

Inkubační doba střevní chřipky je velice proměnlivá, pohybuje se od několika hodin zhruba do sedmi dnů. Lidé se také často ptají, zda je střevní chřipka nakažlivá a jakou má střevní chřipka infekčnost. Nejvyšší nakažlivost těchto obtíží lékaři zaznamenali během prvních 4 dnů onemocnění. Ve stolici ovšem nákaza přetrvává klidně i 10 dnů nebo dokonce déle. [6, 7, 8, 9, 10]

Jaké má střevní chřipka příznaky?

Střevní chřipce často předchází výrazná únava, nepříjemný pocit v ústech a celkové nechutenství. Jelikož tato nemoc zasahuje trávicí systém, typickým příznakem gastroenteritidy je průjem. Jedná se o řídkou vodnatou stolici, která se v průběhu dne často opakuje a někdy navíc může obsahovat i krev nebo hlen. Někdy se pak dostavuje i zvracení a průjem v noci.

Další příznaky střevní chřipky:

  • bolesti břicha, křeče žaludku a střev,
  • nevolnost a zvracení,
  • nadýmání,
  • zvýšená teplota,
  • bolest svalů, kloubů, hlavy,
  • vyčerpání organismu.

Jak dlouho trvá střevní chřipka? Příznaky většinou přetrvávají 1‒7 dní, záleží však hlavně na tom, co střevní chřipku způsobilo. Bakteriální infekce je často spojená s velkými bolestmi břicha a horečkami, virové onemocnění doprovází spíše zvracení, rýma i kašel. Horečka tedy není pravidlem a dostavit se může také zvracení a průjem bez teploty. Zvracení pak obvykle ustoupí do 48 hodin, ale průjem může trvat i týden. [11, 12, 13, 14]

Střevní chřipka u dětí

Ačkoliv střevní chřipka u dospělých většinou rychle odezní, u malých dětí často představuje závažný problém. Velký výdej vody ve stolici společně s nízkým příjmem tekutin může totiž vést k dehydrataci a totálnímu vyčerpání organismu. V těchto případech je proto nutné vyhledat lékaře.

Co se týče akutní střevní chřipky, nejrizikovější skupinu tvoří kojenci. Dehydratace může nastat již během několika hodin od té doby, kdy se objeví první příznaky. V takovém případě je nutná hospitalizace, kdy lékaři kojence neustále kontrolují a aplikují jim výživu nitrožilně. Průjem, zvracení i teplota by měly brzy odeznít. [15, 16, 17, 18]

Léčba střevní chřipky

Jak na střevní chřipku vyzrát? Ve většině případů si pacient se střevní chřipkou poradí sám a není nutné chodit k lékaři. Stačí pravidelně doplňovat tekutiny, dodržovat klidový režim a speciální dietu. Tělo je totiž vysílené a potřebuje znovu načerpat veškeré chybějící minerály a tekutiny, které pacient ztratil během průjmu a zvracení.

Co na střevní chřipku pomáhá?

  • První den vynechte tuhou stravu.
  • Pijte čaj, vodu nebo minerálky.
  • Nápoje by měly být spíše chladnější.
  • Pijte vždy po menších doušcích.
  • Pomáhají odvary z ostružinového listí, máty nebo meduňky.
  • Starším dětem můžete podávat rehydratační roztok.

Díky speciální dietě oslabený organismus postupně zvládne návrat k běžné stravě. Když se žaludek trochu uklidní, můžete pomalu začít jíst lehce stravitelná jídla. Jedná se například o rýži, dušenou mrkev nebo suché pečivo, později můžete přidat také banány, jablka nebo brambory. Vyhněte se naopak mléčným výrobkům, tučným jídlům a sladkostem.

Střevní chřipka léky

Pokud jde o to, jak léčit střevní virózu prostřednictvím medikamentů, v rámci terapie mohou pacienti užívat podpůrné přípravky v podobě probiotik a minerálů, které uleví vyčerpanému organismu a opět stabilizují střevní mikroflóru. Existují i volně prodejné léky na zvracení a průjem, jako je například Imodium, Endiaron nebo černé uhlí. Ty ale pomohou pouze v případě, že se jedná o infekční průjem. [19, 20, 21, 22, 23]

Přepadla vás někdy na dovolené střevní chřipka?

Kdy vyhledat lékaře?

Někdy si pacient sám se zvracením a průjmem nedokáže poradit, přičemž obtíže stále nepolevují. Jedinou možností, co dělat při střevní chřipce, je tedy rychle vyhledat odbornou pomoc. V nemocnici pak mohou s příznaky střevní chřipky pomoci.

Varovné projevy:

  • Tělo jeví příznaky dehydratace.
  • Zvracení trvá déle než dva dny.
  • Průjem trvá déle než několik dní.
  • Ve stolici najdete stopy krve.
  • Máte velice silné bolesti břicha.
  • Horečka je vyšší než 38,5 °C.

Díky vzorkům stolice, krve a moči, které se posílají na laboratorní vyšetření, lékaři zjistí, co onemocnění zapříčinilo. V případě bakteriální infekce je někdy nutné předepsat antibiotika. Zároveň také platí veškerá režimová opatření stejně jako při virové střevní chřipce, která zahrnují klid, dostatek tekutin a dietu. [24, 25, 26, 27]

Zánět žaludku může být důsledkem špatné životosprávy. Často probíhá skrytě
Přečtěte si také:

Zánět žaludku může být důsledkem špatné životosprávy. Často probíhá skrytě

Střevní chřipka v těhotenství a při kojení

Když gastroenteritidou onemocní žena v průběhu těhotenství, nejedná se většinou o závažný problém. Tato nemoc je sice vysilující, ale obvykle trvá pouze krátce a miminku by neměla způsobit žádné komplikace. Vždy je lepší poradit se ohledně vhodné léčby s odborníkem, dbát na pitný režim, a ještě více odpočívat.

Stejné je to i v případě, že maminka onemocní v průběhu kojení dítěte. Vhodné je vyhledat lékaře, který vám poradí ohledně léčby. S kojením však určitě není nutné přestávat, kojené děti totiž mají až o polovinu nižší výskyt akutní gastroenteritidy. [28, 29, 30, 31]

Střevní chřipka a prevence

Abyste nemuseli přemýšlet, co na střevní virózu pomůže, zkuste se raději soustředit na preventivní opatření, která jejímu vzniku efektivně zabrání. Důležité je především dodržování správných hygienických návyků. Ty zahrnují například tato jednoduchá pravidla:

  • Myjte si ruce před jídlem a po toaletě.
  • Vždy omývejte ovoce a zeleninu i další potraviny.
  • Nepijte ze stejné lahve nebo sklenice jako ostatní.
  • Vyhněte se společným ručníkům a hygienickým předmětům. [32, 33, 34, 35, 36]

Zdroje: cs.medlicker.com, lekarnickekapky.cz, healthline.com, medicalnewstoday.com, betterhealth.vic.gov.au, canadian.cz, symptomy.cz, ncbi.nlm.nih.gov, webmd.com, lekarna.cz, nzip.cz

Šiva (neregistrovaný)

Dobrý den mám průjem cca 20 dní a 17.11.2023 jsem začala i zvracet. Jsem bez teplot. Poradíte mi co mám dělat. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,
pokud máte takto dlouho průjem a zvracení se přidalo až nyní, určitě nejpozději hned v pondělí navštivte svého praktického lékaře.
Nyní si kupte rehydratační roztok (doplní Vám ztracené ionty) - Kulíšek nebo Enhydrol a popíjejte dle návodu. Dále na průjem si kupte Tasectan Duo - obsahuje i probiotika, takže Vám to rovnou bude obnovovat i střevní mikrofloru. Jinak samozřejmě dietní strava (rýže, rohlíky, suchary). Pokud zvracíte, tak nedoporučuji piškoty ani banán (obsahují sacharidy a žaludeční stěnu by to ještě více rozdráždilo). Tekutiny postupně po lžičkách dle tolerance - nejlépe vychlazený černý čaj. Přeji hodně štěstí.

Petr Bartoš (neregistrovaný)
Mam li u strevni chripky zvysenou teplotu 38’ jake leky muzu pouzit na snizeni teploty kdyz beru Ediaron. Dekuji
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, při teplotě nad 38 stupňů můžete použít lék s obsahem paracetamolu, např. Paralen, nebo s obsahem ibuprofenu, např. Ibalgin.
  • Našli jste v článku chybu?