Studie: zdravotnictví USA je nevýkonné a drahé

16. 5. 2007 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
"USA jsou jediný stát mezi zeměmi zahrnutými do studie, který nezajišťuje všeobecný přístup ke zdravotní péči," uvedl Karen Davis při prezentaci studie. Ta srovnávala zdravotnictví v Austrálii, Kanadě, Německu, na Novém Zélandu, v Británii a USA...


Spojené státy podle statistik vynakládají na zdravotnictví nejvíc na světě jak na obyvatele, tak jako podíl z hrubého národního produktu (HDP). Výsledky tomu ale neodpovídají, vyplývá z řady srovnání.

„USA jsou jediný stát mezi zeměmi zahrnutými do studie, který nezajišťuje všeobecný přístup ke zdravotní péči,“ uvedl včera ve Washingtonu Karen Davis, šéf nezávislé nadace Commonwealth Fund při prezentaci její nové studie.

Ta srovnávala zdravotnictví v Austrálii, Kanadě, Německu, na Novém Zélandu, v Británii a Spojených státech.

Zdravotnické výdaje na obyvatele jsou v USA 6100 dolarů (127 tisíc korun) - dvojnásobné proti průměru v zemích OECD (2,5 tisíce dolarů) a dvaatřicetkrát vyšší než na Kubě (185 dolarů), ale v dětské úmrtnosti, očekávané délce života, počtu lékařů nebo dostupnosti péče za nimi podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zaostávají. Patnáct procent Američanů stojí mimo zdravotní pojišťovací systém a 18 miliónů jich každoročně umírá, protože nemá přístup k ošetření. Přitom USA vynakládají na zdravotnický systém přes 12 procent HDP, země OECD necelých osm procent. „Vzhledem k tomu, co dáváme v této zemi na zdraví, mohli bychom očekávat lepší a výkonnější zdravotnický systém,“ řekl Davis.

Nefunguje ani prevence

Jak uvádějí dřívější analýzy, v neefektivním systému nefunguje ani prevence. Právě ta podle WHO vysvětluje nízké náklady zdravotnictví na Kubě. Naopak v USA je světově nejvyšší podíl obézních - 30,9 procenta populace.

Americký systém je financován z mnoha zdrojů, všechny subjekty se však chovají podle zásad co nejvyššího zisku: stát a pojišťovny na to mají. Nemocnice v USA provádějí o pětinu více operací než v OECD a na neakutní zákroky se čeká až v polovině případů déle.

V diskusi o nevýkonnosti amerického zdravotnictví na internetovém serveru agonist.org převládl názor, že nemocní lidé nepřistupují ke zdraví tržně, protože za ně všechno uhradí pojišťovna nebo státní systém.

„Tuto mezeru zneužívají nenasytní privátní lékaři, farmaceutické společnosti, právníci zabývající se žalobami kolem zdraví, pojišťovací agenti i výkonů chtivé nemocnice,“ shrnul příspěvky šéfredaktor serveru Ian Welsh.

Alexandr Petrželka, Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?