Brno Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se včera stala jedním z rukojmí dodavatelů léčiv. Ti hrozí, že pokud stát urychleně nezaplatí dluhy u svých zdravotnických zařízení, přestanou největším dlužníkům dodávat léky. Brněnská nemocnice přitom distributorům dosud nezaplatila více než sto milionů korun.
“ Okamžitě zahajujeme jednání s dodavateli. K dnešnímu dni jim dlužíme po lhůtě splatnosti sto třicet milionů korun. Věříme, že se s nimi dohodneme a pacientů se to nedotkne,“ řekla mluvčí nemocnice Naďa Kuklínková. Podle ní jde o dlouhodobý problém celého zdravotnictví.
“ Zaskočilo nás, že dodavatelé léků chtějí dluhy fakultních nemocnic řešit tak radikálně. Distributorům dlužíme již několik let,“ dodala Kuklínková. Podle distributorů léků mají nemocnice společně s dalšími největšími dlužníky čas čtrnáct dnů, než jim dodávky přeruší. A to s vědomím, že to může ohrozit pacienty. Na tahu je teď podle nich ministerstvo financí.
“ Postačí nám, když do týdne dostaneme veřejný závazek ministra financí Bohuslava Sobotky, že stamilionové dluhy stát uhradí,“ prohlásil včera ředitel Asociace distributorů léčiv Pavel Suchý.
Ministerstvo nátlak odmítá. “ Fakultní nemocnice spravuje a řídí ministerstvo zdravotnictví, je to tedy jejich záležitostí,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva financí Petra Krainová.
Ani ministerstvo zdravotnictví však zatím nehodlá nic dělat. “ Od přímo řízených organizací jsme si vyžádali přehled jejich závazků a lhůt splatnosti. Zatím nemáme avizovaný žádný problém. Nechápeme, proč asociace distributorů vyhrožuje,“ tvrdí Vítězslav Klíma z tiskového odboru ministerstva.
Dodavatelé tvrdí, že je k tvrdému postupu přiměl pokles marže na léky. O tu se dělí společně s lékárníky. Od nového roku obchodní přirážku u léčiv snížilo ministerstvo zdravotnictví z třiceti dvou na dvacet devět procent.
Brněnská fakultní nemocnice v Bohunicích má podle své mluvčí Anny Nesvadbové vyrovnané hospodaření a podobné problémy jí nehrozí.
IVA NĚMCOVÁ, ZBYNĚK VIČAR
Deníky Bohemia