STOCKHOLM - jejíž výsledky zveřejnilo švédské vydání
deníku Metro.
V Česku podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřího Suttnera se podobná srovnání nedělají, srovnání výkonnosti soukromých a státních lékařů neexistuje.
Neprivátní lékaři v největší skandinávské zemi jsou zaměstnanci jednotlivých samosprávných krajů a právě Svaz švédských krajských samospráv byl iniciátorem nového průzkumu.
Podle jeho výsledku ošetřil jeden nesoukromý lékař v roce 2003 v průměru 695 pacientů, zatímco lékaři soukromí zaznamenali ve stejném období na 2100 pacientských návštěv.
Přitom před třiceti lety připadalo na jednoho lékaře z veřejného sektoru v průměru
také zhruba 2000 pacientů ročně. Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka je problém Česka spíše v tom, že nemocniční lékař přijme pacienta, vyšetří ho a zároveň ho pošle do své soukromé ordinace, kde ho vyšetří znovu.
„Nerozlišoval bych, zda pacienta ošetří soukromý nebo státní lékař, to je celkem jedno. Problém ale je ve zdvojování vyšetření a výkonů a připisování výkonů na černo, což ve Švédsku není,“ řekl Gajdáček.
Spoluautorka švédského průzkumu s názvem „Nemocné zdravotnictví“ Monica Renstigová podle Metra připomněla, že lékaři z veřejného sektoru věnují až 80 procent svého času administrativě a právě to může být rozhodujícím faktorem jejich
nízké efektivity.
Vzhledem k jejich vysokým platům jde tak o obrovské finanční náklady. Jako zaměstnanec veřejného sektoru má člověk stanoven pevný plat, takže není tolik vázán na výkon jako lékař soukromý, jenž musí mít péči o pacienty jako svou nejvyšší prioritu, konstatoval právník Švédského lékařského svazu Christian Fischerström s tím, že výsledkem není překvapen.
„Soukromí lékaři navíc nejsou nuceni sedět na celé řadě porad a věnovat administrativě tolik času jako jejich nesoukromí kolegové,“ dodal. Podle něj však stejně málo efektivní nejsou všichni lékaři z veřejného sektoru, ale především ti nejstarší z nich.
„Zejména starší lékaři, kteří si mohou zvolit nižší tempo, strhují průměr směrem dolů,“ uvedl k tomu Fischerström dále. Podle předsedkyně Švédského lékařského svazu Evy Nilssonové Baagelholmsové je počet pacientských návštěv jen jedním z
ukazatelů a jeho význam nesmí být přeceňován. „Bylo by chybou
udělat z toho jen závod o čas,“ uvedla předsedkyně.
ČTK