Svět zdravotního pojištění v USA se mění

4. 6. 2012 8:05
přidejte názor
Autor: Redakce
Tíha federálních zdravotních programů rok od roku zatěžuje zadlužený rozpočet stále citelněji


Ať už Nejvyšší soud rozhodne tento měsíc o budoucnosti Obamovy zdravotnické reformy jakkoli, zdravotní péče ve Spojených státech se už měnit začala. Některé prvky „Obamacare“ se už sice zavádějí do praxe, největší změny ale vyvolávají tržní tlaky, kterým je poskytování zdravotní péče podřízeno.

„Jsme na úplném začátku přesunu směrem ke konzumerismu ve zdravotní péči. V následujících letech uvidíme více a více důkazů,“ říká analytička Ceci Connolly z poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), která vypracovala odhad vývoje nákladů na americké zdravotnictví.

Naráží na změny v chování jak zaměstnavatelů, kteří jsou ve Spojených státech největšími zprostředkovateli pojištění, tak zaměstnanců, kteří se pro orientaci v nabídce učí používat nástroje digitálního věku. Z vlastní kapsy si nyní Američané hradí v průměru 49 procent nákladů na zdravotní péči.
Zaměstnavatelé, kteří zaměstnancům „balíčky“ zdravotního pojištění poskytují, přitom plánují jejich podíl postupně zvyšovat. V loňském roce mělo pojištěnecký plán s povinností hradit si většinu zdravotních nákladů už třináct procent zaměstnanců.

I pojištěnci proto začínají měnit své chování na zdravotnickém trhu, což znamená příležitost pro nové firmy zaměřené na srovnávání zdravotnické „nabídky“. Služby ne nepodobné webům porovnávajícím ceny letenek už poskytuje několik firem.

Patří k nim kalifornský startup Castlight, který za poplatek poskytuje firmám a jejich zaměstnancům srovnání nákladů na ošetření z dosavadní chaotické nabídky. Rozdíly mohou být markantní. Některé kalifornské kliniky si za operaci slepého střeva účtují až 180 tisíc dolarů. V témže statě přitom může stejná operace vyjít třeba jen na 1500 dolarů.

Záměr Castlightu a jemu podobných společností je zřejmý – usilují o možné snížení výdajů na pojištění. V to ovšem v žádném případě nemůže doufat vláda ve Washingtonu, která se stará o pojištění důchodcům a sociálně slabým.

USA patří k zemím s nejnákladnější zdravotní péčí v přepočtu na HDP a náklady dlouhodobě rostou rychleji, než kolik činí růst hospodářství. Tíha federálních zdravotních programů tak rok od roku zatěžuje zadlužený americký rozpočet stále citelněji. A podle analýzy PwC porostou náklady na zdravotnictví dál – jen v příštím roce o 7,5 procenta.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?