Svět ztratil 6 odborníků na HIV/AIDS

29. 7. 2014 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce

Nejméně 6 pasažérů tragicky sestřeleného letadla společnosti Malaysia Airlines patřilo k odborníkům na problematiku HIV/AIDS mířícím na mezinárodní konferenci v Melbourne. V troskách letadla, jež se zřítilo na Ukrajině, zahynul i bývalý prezident International AIDS Society (IAS) prof. Joep Lange.




Původní zprávy hovořily až o stovce obětí patřících k delegátům konference, tyto odhady se naštěstí nepotvrdily. V letadle dle IAS z řad odborníků na HIV/ AIDS nakonec cestovali Pim de Kuijer, Lucie van Mensová, Maria Adriana de Schutterová, Joep Lange se svou partnerkou a výzkumnicí Jacqueline van Tongerenovou a tiskový mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Glenn Thomas. „Velikost naší ztráty je těžko pochopitelná a vysvětlitelná,“ říká prezidentka IAS Francoise Barreová-Sinoussiová. „Truchlíme společně s tisíci lidmi po celém světě, kteří ztratili v této nesmyslné tragédii své rodiny i přátele.“

Velikán výzkumu

Delegáti konference se shodují, že z profesního hlediska představuje největší ztrátu smrt profesora Amsterdamské univerzity Joepa Langeho, který se výzkumu HIV věnoval od jeho objevu v 80. letech minulého století. Podílel se mimo jiné na klinických testech antiretrovirové terapie, hledání mechanismu prevence přenosu viru na dítě v těle HIV-pozitivní matky či při porodu. Mezi lety 2002 a 2004 zastával funkci prezidenta IAS.
„Joep byl mým kolegou a přítelem. Všichni tady v Melbourne jsme úplně v šoku z toho, co se stalo,“ uvádí prof. Peter Riess z Amsterdamské univerzity, jenž s prof. Langem spolupracoval na výzkumu HIV/AIDS. „Na počátku 80. let, kdy se tahle tehdy neznámá nemoc dostala i do Amsterodamu, jsme byli s Joepem v začátcích našeho profesního života. Problematika HIV/AIDS formovala naše vědecké směřování,“ vzpomíná prof. Riess. „Joep byl jedním z velikánů výzkumu HIV/AIDS a také stál za zpřístupněním potřebné léčby pacientům z chudých zemí po celém světě,“ dodává výkonný ředitel programu Harvard School of Public Health AIDS Initiative Richard Marlink. „Pracoval v Thajsku na vakcínách, v Africe pak rozšiřoval nutnou terapii a také vzdělával zdravotnický personál. K tomu všemu byl navíc skvělou osobností.“

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?